| anonim_4396 a întrebat:

Vreau și eu comand niste accesorii auto de pe site-uri gen Amazon, EBay, aș avea nevoie de niște sfaturi, in legătură cu transport,taxe,etc,și unde e mai indicat să comand, Amazon sau ebay, adică cel mai bun site de cumpărături, dacă îmi trebuie ceva conturi, nu vreau să-mi vină acasă și să plătesc sume uriașe, mulțumesc!

7 răspunsuri:
| ANDREI0527 a răspuns:

Salut! Daca comanzi de pe Ebay produsul iti va ajunge la poștă dupa 3, 4 saptamani
Daca comanzi de la amazon ar trebui sa ajunga intr-o saptamana
La Ebay mai este riscul ca produsul sa nu mai ajunga, dar primesti banii inapoi
Iti recomand sa comanzi de pa amazon

| N0H4CK a răspuns:

La Amazon, taxa de transport e stupid de mare... Am comandat ceva de 500 RON si mi-a luat 150 RON transport.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acasa nu o sa iti vina nicio suma uriasa, pentru ca trebuie sa platesti online inainte ca produsul sa fie trimis

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tot ce cumperi de pe site-urile internationale, care au valoarea de peste $100 va trebuii sa pleatesti taxe vamale plus TVA de 19%, la vama romaneasca.
Transportul este in general inclus in pretul produsului, sau il vezi clar cand pui comanda.
Plata se face atunci cand lansezi comanda la ei, nu exista plata ramburs la primirea coletului, cand este vorba de cumpararea dupa site-uri din afara Romaniei.
Transportul soseste in 2-8 saptamani, deoarece 90% din Ebay si amazon, sunt firme cinezesti.

| Valyasdfg a răspuns (pentru Violleta2022):

Și atunci ce-mi recomanzi?

| Valyasdfg a răspuns (pentru ANDREI0527):

Dacă ai comandat tu, spune te rog cum ai procedat, mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Iti recomand sa-ti faci intai temele, adica, mergi la magazinul auto local si vezi ce pret are un produs pe care vrei sa-l cumperi, apoi te intorci acasa, intri pe ebay sau amazon si vezi care sunt preturile lor, cu transport cu tot si vezi care este mai avantajos.
Nu uita: nu ai garantie la ce cumperi de pe ebay sau amazon, deci, la unele produse chiar este bine sa le cumperi din magazinele romanesti, pentru ca, la o adica, le poti schimba.
Atentie, daca produsele sunt grele sau mari, transportul lor costa enorm si iarasi nu merita sa platesti o gramada pe transport.
Nu uita, orice produs peste $100 te costa taxa de import la vama romaneasca, plus inca 19% pentru TVA, care te apoate ajunge la $130-135 in final.