| IliseiCostel a întrebat:

Salutare. Am o sticla de chivas regal 1801, 12 yrs, cumpărată cred că prin 2005. Stiți vreun site sau o persoana ce mi-ar putea spune daca valoareaza ceva? Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu valoreaza mare lucru, pentru ca nu este o sticla de colectie si nici nu este un Whisky ce are timp de imbatranire (in butoi cum s-a zis) mare!
se gasesc in comert destule sticle de Whisky vechi, faptul ca tu l-ai tinut nedesfacut nu creste valoarea sa!
daca vorbeam de o sticla de sampanie de 60 de ani vechime depozitata conform era altceva!
totusi nu este capat de lume, te poti bucura de aceasta sticla de Whisky desfacand-o cu o ocazie speciala, alaturi de familie sau prieteni

| johnnny123 a răspuns:

Whisky-ul nu îmbătrânește în sticlă, ci doar în butoi. Din momentul în care este pus în sticlă procesul de îmbătrânire încetează. Deci faptul că tu l-ai cumpărat în 2005 nu aduce niciun fel de valoare în plus. Ba din contră, este posibil să fi avut de suferit dacă nu a fost păstrat corect și a fost expus la variații de temperatură, lumină, etc.

O sticlă de 1l de Chivas de 12 ani costă 150 de lei. Deci dacă vrei să-l vinzi, mă îndoiesc că-ți dă cineva mai mult de jumătate din prețul din magazin.