| paulthebest a întrebat:

Salutare, are cineva idee de unde as putea achizitiona niste dioxid de sulf pentru tratarea vinului? Daca se poate chiar in Iasi?
Daca nu macar o idee de la ce magazin. Scuzati in cazul in care nu e categoria potrivita.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Bioxidul de sulf e un gaz. Pentru tratarea vinului, există mai multe metode:
- cu bioxid de sulf rezultat în urma arderii unui baton de sulf. (Batoanele sunt niște benzi de carton acoperite cu sulf; se găsesc la magazinele de tip „Agrosem", posibil și pe la firmele ce se ocupă de viticultură/crame). Se aprinde un baton și se lasă să picure câteva picături aprinse în butoi. Atenție! e nevoie de foarte puțin gaz! patru, cinci picuri aprinși sunt destui la un vas de 200 l. Dacă pui prea mult, vinul va prinde gust de pucioasă și nu mai e bun decât de distilat pentru a scoate alcoolul din el.
Și încă o avertizare: bioxidul de sulf e toxic și iritant pentru căile respiratorii! Poartă o mască din pânză umezită și caută să te ții cât mai departe de fum!
- altă variantă este cu o soluție de metabisulfit de potasiu. Pe vremuri, se găsea la magazinele cu articole foto, fiind o parte a soluției de fixare a fotografiilor pe suport, după developare. Din păcate, nu știu ce concentrație trebuie folosită, nu am ales metoda asta niciodată. Știu doar că în urma unor reacții chimice, se degajă bioxidul de sulf necesar stabilizării.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.tocmai.ro/......11350.html
Uite si adresa: http://www.husqvarna-iasi.ro/contact
Stii ce-i ciudat? Ca eu aflu din Bihor ce tu nu poti afla din Iasi!