| aVicii a întrebat:

Se gasesc proteine la farmacii?
Un link va rog!
Funda!

12 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Mai intai citeste asta :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eaza_27768
Eu zic sa iei proteinele din alimentatie.
Uite aici o lista cu proteinele continute in alimente :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

| Cosmin86 a răspuns (pentru zdrangoi):

Am citit, credeam ca e vreun articol stiintific, e doar un forum unde toti tampitii isi dau cu parerea ca "dauneaza", dar ei n-au citit o carte de nutritie in viata lor

| zdrangoi a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci citeste si parerea unui medic :
http://www.sfatulmedicului.ro/......itate_1495

| johnstone a răspuns (pentru Cosmin86):

Circula un mit creat de "Studiul China" de Colin Campbell. Personal am citit o parte din asazisa carte de specialitate in nutritie. Mai pe scurt autorul critica proteinele de origine animala si le defineste ca fiind factorul principal in dezvoltarea diferitelor forme de cancer. El recomanda o dieta axata exclusiv pe fructe si legume...dar orice bodybuilder sanatos la cap stie ca n-are cum sa respecte asa ceva. Chiar daca ai inlocui proteinele de origina animala cu cele de origine vegetala (seminte de canape, soia, spirulina, grau integral etc) acestea nu contin aminoacizi de sinteza.

| aVicii explică (pentru zdrangoi):

Ff bun. funa

| Cosmin86 a răspuns (pentru zdrangoi):

Da, stiam deja articolul.

unde scrie acolo ca dauneaza?

| greyhound a răspuns (pentru johnstone):

Daca ar fi sa nu se mai manance alimentele suspecte ca dezvolta cancerul, am muri cu toti de foame

| greyhound a răspuns:

Nu cred, eu n-am vazut
Am vazut vitamine, minerale, produse de slabit dar proteina n-am vazut

| aVicii explică (pentru greyhound):

Eu vreau doar pentru salahappy

| greyhound a răspuns (pentru aVicii):

Sunt destule magazine de suplimente de unde poti cumpara ce te intereseaza. Oricum daca farmaciile ar fi vandut suplimente, erau mai scumpe decat in magazinele specializate.
Deci, cauta magazine de profil - daca nu gasesti retail, incearca online