| Aflorin a întrebat:

Sunt eficiente aparatele cu ultrasunete inpotriva cainilor maidanezi?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Asemenea aparate au ca scop sa tina la distanta unele animale, cu efect pe o anumita raza.Produce sunete -imperceptibile pentru urechea umana-care fac animalul sa nu patrunda in raza lor de actiune.Au efect atunci cand e pornit langa un cort, langa un loc de joaca, etc. Dar pornit brusc in apropierea unui animal ii poate crea o stare de panica la care poate reactiona imprevizibil, chiar ataca. Daca te temi de maidanezi si vrei sa folosesti asemenea dispozitiv, trebuie sa-l activezi fiind mai la distanta de ei, nu brusc, in apropierea lor.

3 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Sunt dar iesi mai ieftin cu un fluier din ala pentru caini. Dar trebuie sa stii cand si cum sa il folosesti.

| DeeDeea a răspuns:

Eu am un aparat pentru canini la unii merge dar la altii nu adica cei surzi in special, dar si cei batranii, si mi-s amai intamplat k pe cei mai rai caini sa nu functooeze! Dar este efiicent in ceva

| radarcan a răspuns:

Eu am unul si este eficient. asta e...il recomand.
http://soricel.ro/......i-232.html