| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor maidanezi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea sunt de acord însă cred că vina e şi a acelei bunicuţe care nu şi-a supravegheat copilul dar şi a conducerii. Câinii ăia n-au nicio vină că sunt lăsaţi în stradă iar copilul acela ar fi trebuit să fie supravegheat. Câinii ar putea fi duşi într-un centru, şi de acolo să fie adoptaţi. Însă cum în România nu se face nimic, nu avem la ce să ne aşteptăm.Toţi caută să aibă cât mai mulţi bani, indiferent de ce trebuie să facă pentru a-i obţine. Unii se scaldă în bani în timp ce alţii mor de foame.Nu prea avem noi nicio putere să facem ceva.Chiar dacă unii au o iniţiativă sunt prea puţini şi nu au ce face singuri.

16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sunt de acord...si nu stiu de ce toti astea care nu au copii dau vina pe bunica

| Musique a răspuns:

Nu dragă, nu.
Mai bine îi băgăm în închisoare pe cei care își lasă câinii pe străzi decât să eutanasiem bietele animale fără vină.
O zi frumoasă!

| zurick a răspuns:

Daca un om iubeste animalele este un iubitor de animale. Daca iubeste un animal, il ia acasa (adopta), ii ingrijeste si nu-i lasa pe strada. Daca nu-l mai vor sa-i duca inapot la primarie la un spatiu special, da nu pe strada.Si toate astea s-au intamplat din vine unor iubitori de animale, de exemplu, cand le faci din carton loc sa stea afara in loc sa-l lasi in curte la tine, in casa ta si sa-l ingrijesti ...Aceia care le dau hrana crezand ca ii ajuta, de fapt daca i-ar fi dus la un centru sau i-ar fi adoptat i-ar fi ajutat mai mult...Cat despre ei imi plac cainii, dar animalele cu stapan, nu cele salbatice de pe strada(caci sunt salbatice)Cati sa mai moara oamenii? Sa-i ia sa-i duca intr-un centru vreo 4 luni, apoi daca nu-s adoptati eutanasierea ramane.Iti dai seama durerea parintilor acelui copil de 4 ani mort sau al altei victime?

| anonim_4396 explică (pentru zurick):

Buna!
Sa ma ierte Bunu' si dragul de Dumnezeu,da' totusi batrana aia,bunica acelui copil,de ce drac nu o supravegheat copilul?
De ce l-o lasat asa, fara sa vada de el? Imi dau seama prin ce trec acei parinti, dar totusi cine crezi ca-i vina aici?
Pana a nu aparea acest caz la tv, nu se mai facea atata tam-tam pe tema asta, acuma hop drace ne-am gasit sa facem si referendum care oricum e inutil pana la urma si daca l-am impuscat pe Ceausescu, trebuie sa omoram la fel si cainii? Ca ce chestie?
De ce nu s-or luat masuri pana acum? De ce abia acum vin si ei cu ideea asta?
Te pup!

| єχcєєℓ a răspuns:

Nu,nu sunt de acord.De ce trebuie eutanasiați câinii? Pentru că au văzut cazuri la televizor că unii copii sunt sfâșiați? Păi e oarecum într-o situație de gen:
"X l-a bătut pe copilul meu, eu mă duc să îl omor"Nu e chiar identică dar seamănă situația
De ce nu își supraveghează copiii? De ce nu au grijă de ei? Sau măcar de ce nu duc câinii vagabonzi..etc la un adăpost.Sunt oameni care îi adoptă chiar și așa cum sunt, nu neapărat de rasă fiindcă adevărul e că animalele, în special cățelușii sunt foarte iubiți indiferent că sunt de rasă sau "corcitură".
Repet, nu sunt de acord.

| anonim_4396 explică (pentru єχcєєℓ):

Buna!
Ai dreptate, de ce drac nu-si supravegheaza copiii aia?
Nici eu nu sunt de acord!
Te pup!

| condemnedAntagonist a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Ăm...Eu zic că ar trebui să fie eutanasiaţi,de ce?
Pentru simplul fapt că oamenii se zbat prea mult dintr-o dată pe subiectul ăsta cu maidanezii.Dar nu numai ei să fie omorâţi,ci psihopaţii,boschetarii,ăia care îmi tot arată scula la colţul străzii când mă duc la chioşc, toţi ar trebui omorâţi pe capete.
Nu sunt o sadică, sunt realistă, dacă se ocupau oamenii ăia din prima de câini nu se ajungea aici, trebuiau castraţi.
"măcar de ce nu duc câinii vagabonzi..etc la un adăpost?"
Păi, să-ţi explic. Câinii se duc la adăposturi, oamenii ăştia îi prind, pe câini, îi ţin 2-3 zile, le dau drumul, îi prind iar şi le ies vreo 300 de lei.Cam asta se întâmplă. Doar nu e vina noastră, a marilor"superiori"fiinţa umană numărul unu pe cale de dispariţie, omul.Tu îţi dai seama ce grav e dacă un câine mâncă testiculele unui copil? Şi cât de milă ne este nouă de ce păţeşte un copil pe care nu l-am cunoscut vreodată? Cam aşa.

| єχcєєℓ a răspuns (pentru condemnedAntagonist):

Nu știu dacă să râd sau să plâng la ceea ce ai zis tu.

| LiimeXdx a răspuns:

Sunt de acord pentru ca sunt mult prea agresivi. Iar daca asta este solutia ca sa scapam de ei, atunci asta sa fie! iar cine vorbeste impotriva eutanasierii sa faca bine sa ii ia acasa.Asa nu vor mai fi eutanasiati.
A devenit deja un act de curaj sa mergi pe strada, pentru ca sunt peste tot si, sterilizati sau nu, sunt periculosi si purtatori de boli.
Halucinant, cel puţin 3000 de copii muşcaţi de maidanezi pe an!
Aflăm de curând că peste 16000 de bucureşteni au fost muşcaţi anul trecut de maidanezi,* dintre care 3000 sunt copii! Iar numărul celor muşcaţi e mereu ȋn creştere! Cu toate că adăposturile nu sunt atât de scumpe iar bugetul Capitalei e foarte mare, banii se duc doar pe pasaje, stadioane, borduri, garduri ȋn jurul Dâmboviţei, panseluţe etc. Pentru siguranţa bucureştenilor Oprescu nu mai găseşte fonduri…
De la bun ȋnceput trebuie spus că nu pledez aici pentru eutanasierea maidanezilor, ci pentru ȋnchiderea lor ȋn adăposturi. La fel cum trebuie spus că oamenii care chinuiesc şi/sau ucid animale fără motiv comit astfel nişte fapte abominabile. Trebuie precizat de asemenea că nu toţi maidanezii sunt periculoşi, ci doar unii dintre ei. Problema eutanasierii a fost de altfel ȋntotdeauna o problemă falsă, care nu a avut alt efect decât radicalizarea ambelor tabere ȋn societate. O tabără care vroia să scape de maidanezi cu orice mijloace, inclusiv – sau mai ales – eliminându-i, o altă tabără care se opunea eutanasierii, dorind uneori cu orice preţ libertatea maidanezilor. Unii dintre ei mergeau chiar atât de departe ȋncât să proclame superioritatea câinelui ȋn faţa omului.

Ipocrizia ONG-urilor pentru protecţia animalelor este şi ea scandaloasă: apără cu ȋndârjire drepturile maidanezilor de a se chinui ȋn „libertate," ȋn foame şi ȋn frig, dar nu apără drepturile oamenilor de a nu fi muşcaţi şi sau terorizaţi de câini. ONG-uri precum „Cuţu-Cuţu" (las la o parte denumirea hilară şi nefericită) sunt ȋn fapt interesate mai degrabă de fondurile pe care le pot primi cât timp există o problemă a câinilor fără stăpân. Vă amintiţi probabil de monumentala lor gafă, Câinii nu sunt evrei ca să fie duşi la Auschwitz [sic!] sau de celebra lor declaraţie ȋntotdeauna este vina oamenilor. Întotdeauna. Şi când muşcă un câine e vina omului. Aici sunt de acord: până la urmă e vina omului că ȋşi strecoară forţat gambele ȋntre colţii gingaşi ai bieţilor câini şi ȋl obligă să-l sfârtece…

La fel de revoltătoare este şi ipocrizia celor care ȋmpart lumea ȋn „iubitori de animale" şi "restul lumii" doar pe baza atitudinii faţă de maidanezi. În primul rând, cei care chiar iubesc câinii nu ȋi vor ȋn libertate pe stradă, fără stăpân, vulnerabili, ȋn frig şi ȋn ploaie. Adevăraţii „iubitori" ȋi iau la ei acasă sau ȋi trimit ȋn adăposturi, unde poate cineva să aibă grijă de ei. În al doilea rând, „animalele" nu sunt reprezentate doar de câini. Cu atât mai puţin, animalele nu sunt reprezentate doar de câinii maidanezi. Există destui indivizi care iubesc animalele (pisicile, hamsterii, iepurii etc.) fără să iubească şi câinii; există şi destui indivizi care iubesc câinii fără să iubească neapărat şi câinii sălbăticiţi, fără stăpân, mai ales când se trezesc că aceştia ȋi latră sau se ȋnfig fără motiv cu colţii ȋn picioarele lor. Sintagma „iubitori de animale" este astfel un non-sens, la fel ca şi sintagma „câini comunitari."

Altă ipocrizie: unii „iubitori" de „câini comunitari" sunt vegetarieni, dar sunt şi unii consumă carne. Să omori păsări sau vite e ok, dar să elimini câini periculoşi fără stăpân devine dintr-odată o crimă de neiertat. Altă ipocrizie: o parte dintre cei care se opun eliminării maidanezilor nu se opun şi uciderii păsărilor, vitelor, peştilor etc. Din motive ȋncă neelucidate câinele, şi mai ales „câinele comunitar," reprezintă o ȋncoronare a regnului animal, o vietate sfântă, tabu… Păianjenii, şoarecii, şobolanii, şerpii pot fi ucişi fără milă; de câinii comunitari nu trebuie să ne atingem ȋnsă nici măcar cu un deget, chiar dacă ne atacă ei pe noi fără motiv! Încă o ipocrizie: o parte dintre iubitorii de animale ȋi hrănesc pe „câinii comunitari" cu oase sau carne sau cu produse ce conţin carne. Interesant totuşi cum reuşesc unii să facă rost ȋn mod miraculos de oase şi carne fără să ucidă alte fiinţe. În sfârşit, o altă ipocrizie: unii „iubitorii de animale" poartă haine, pantofi, accesorii, genţi făcute din piele… Se pare ȋnsă că asta nu-i deranjează pe „iubitorii de animale."

Prostia absolută ȋnsă este alta: câinii ȋi muşcă doar pe oamenii răi. Câinele este o fiinţă perfectă care nu are cum să dea greş, te "simte" că eşti rău. Probabil că ȋn mintea celor care scot pe gură inepţia de mai sus câinele este infailibil, ca un computer, nu are cum să turbeze, nu are cum să se ȋmbolnăvească…

"Iubitorilor de animale," iubiţi şi câinii vagabonzi, vorba unui clasic ȋn viaţă. Dar dacă ȋi iubiţi ȋntr-adevăr, luaţi-i acasă sau trimiteţi-i ȋn adăposturi. Nu-i mai lăsaţi pe străzi, ȋn foame şi frig, să muşte copiii şi să fie loviţi de maşini. Şi poate ne mai gândim din când ȋn când şi la drepturile oamenilor, măcar la drepturile copiilor, şi nu doar la drepturile animalelor…

| deny2013 a răspuns:

Nu...eutanasierea nu e o solutie.

| Penisu a răspuns:

Nu!

| Korb a răspuns:

Si da si nu...din cauza lor aratam ca o tara primitiva,(ma rog unul dintre motive) plus ca fac victime, dupa cum am vazut sunt periculosi..de aceea sunt de acord, motivul pentru care nu sunt de acord este ca sunt si ei suflete..concluzia..greu de tras.dar as zice ca sunt de acord.

| FastAndRelaxed a răspuns:

Eu unul sunt de acord cu eutanasierea deoarece:
1.De ce atunci cand iesi cu copilul in parc sa stai cu frica-n san ca s-ar purea sa fie sfasiat de vreun maidanez daca il scapi din ochi, si sa fim seriosi se mai intampla ca doar ai iesit la plimbare nu la supraveghere.
2.Sunt prea multe potai agresive.
3. Orasul e habitatul oamenilor de multe ori mi s-a intamplat sa ocolesc un loc pentru ca stiu ca acolo sunt maidanezi agresivi.
4.Sa fim seriosi adoptia nu e o solutie nu toti pot fi adoptati sunt prea multi.Si se intampla des ca dupa adoptie cainii sa fie iar eliberati.
In concluzie cainii fara stapan trebuie eutanasiati.

| iuuuliiiaaa a răspuns:

Clar... NUUUU!

| AneMonaAlexAndra2002 a răspuns:

Nu prea sunt de acord însă cred că vina e şi a acelei bunicuţe care nu şi-a supravegheat copilul dar şi a conducerii. Câinii ăia n-au nicio vină că sunt lăsaţi în stradă iar copilul acela ar fi trebuit să fie supravegheat. Câinii ar putea fi duşi într-un centru, şi de acolo să fie adoptaţi. Însă cum în România nu se face nimic, nu avem la ce să ne aşteptăm.Toţi caută să aibă cât mai mulţi bani, indiferent de ce trebuie să facă pentru a-i obţine. Unii se scaldă în bani în timp ce alţii mor de foame.Nu prea avem noi nicio putere să facem ceva.Chiar dacă unii au o iniţiativă sunt prea puţini şi nu au ce face singuri.P. ssunt iubitoare de animale

| anonim_4396 explică (pentru AneMonaAlexAndra2002):

Aha,şi de ce mi-ai copiat răspunsul? -.-