| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa returnez niște papuci și nu înțeleg asta.
"Vă rugăm să nu trimiteți coletul cu ramburs, deoarece nu-l vom putea primi. Vă recomandăm să expediați coletul ca trimitere recomandată și să-l asigurați în valoarea produsului. Astfel, veți putea solicita rambursare de la transportator în cazul în care coletul este pierdut sau deteriorat în cursul livrării."

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Simplu: este, probabil, un obiect cumparat la care vrei sa renunti in termenul legal! Conform legii ei sunt obligati sa-ti restituie banii in 30 zile. In aceste conditii tu nu-l poti trimte contra ramburs dar poti sa-i ceri transportatorului sa-l asigure in valoarea coletului (sa zicem 500 lei) pentru situatia ca s-ar pierd. Rambursul se plateste de magazin si magzinul isi rezerva dreptul de a plati oricand in intervalul de 30 zile. Poate ca in momentul primirii coletului nu are banii si nu trimite pe cineva cu bani sa ridice coletul ci face transfer bancar. Cat despre asigurare, o faci sau n-o faci. E treaba ta. Dar daca coletul nu mai ajunge la destinatar (in cazul tau magzin) tu pierzi pentru ca destinatarul nu-ti mai ramburseaza banii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai normal. Vor sa vada si ei coletu, sa nu fie papucii purtati, si in aceeasi stare in care ti-au trimis coletu.
Apoi iti vor returna banii, prin mandat postal cel mai probabil.

| Missem a răspuns:

Dar cum adică "trimitere recomandata"?