| BotosIoana7 a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti rapid. Deci ce credeti despre aplicatia wish, este buna? Adica vad un produs care costa 100, iar apoi dupa ce mai caut si alte chestii imi apare același produs la 3 lei. E ciudat sa fie niste jeans 3 lei si o bratara 9 lei. Dar pentru a folosi acest site trebuie sa plătești doar cu cardul si daca comanzi mai multe produse gen peste 300 lei nu iti face reducere? Va rog

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i ciudat deloc, atata vreme cat sunt avertizati jeansi purtati/ uzati (second hand).
Trebuie sa vezi pe ce site esti, ca de-i unul second hand, nu mai pun in descrierea produsului "purtati" sau "uzati" ca se subantelege, dar este evident ca nu poate fii 3 lei, ca fiind noi.
Wish are produse noi-noute!
Plata pe Wish se face numai cu cardul, pentru ca este un site strain.
In principiu, nu se fac reduceri, ca nu esti la piata sa te targuiesti.
reducerile se fac doar daca produsul are mentionat / avertizat) pe site, ca are un anume discount, altfel nu.
Sa nu uiti: trebuie sa platesti si transportul!

| relian a răspuns:

Wish este un website facut in 2010 de nu stiu un chinez sau 2 nu mai stiu care locuiesc in San Francisco US, dar vand doara online pentru ca lucrurile alea nu is din America alea is chinazarii, aia nu le pot vinde la magazine ca nu le accepta legea, sunt produse fara nume, deci tot ce vand aia nu-s de o firma anume.Ba dupa ce dai comanda ei iti trimit alea dar nu de unde locuiesc ei, ci direct din china laughing de aia dureaza si cate o luna sa iti vina produsul.Plus de asta platesti in RO si vama sau ce va mai taxeaza aia acolo.

Cam asta e cu Wish asta,unia care sau gandit sa faca ceva bani, sta chinezu in America si vinde lucruri din china laughing adica lucruri nu doara fabricate in china, dar si de conceptie chinezeaza, adica mai pe scurt chinazarii fara nume laughing ori poate le mai pun ei cate o emblema, nu am cumparat sa stiu.
De aia au preturile alea, pentru ca o chinazarie e facuta cu dealde cativa centi laughing mai costa cativa centi si transportul sa rasmana si ei cu ceva acolo.

| anonimg a răspuns:

Am dezintalat aplicația wish pentru că acolo sunt numai chinezării -adică slab calitative care doar imaginea este de ele. Nu vei găsi o firmă respectabilă pe wish.
Unele chinezării sunt bune -cum este telefonul meu Xiaomi; dar nu-l vei găsi pe wish.

| Delcatty a răspuns:

Am comandat de pe wish. Ce mi-a venit NU avea nicio legatura cu imaginea de pe site-ul respectiv, avea un material foarte prost, de unde si preturile mici. Nu recomand.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

Wish.com, e site real, cu produse adevarate, si-ti vin acasa.

Uneori scrie clar: produsul gratuit, dar transportul costa. Pe Wish trebuie sa citesti tot ce scrie la descriere, de ex. hard disk 10 TB la 2 euro? Nu, scrie clar ca e doar carcasa, hard diskul trebuind sa-l adaugi tu personal. Deci: casca bine ochii la ce scrie!

Si nu e obligatoriu mai ieftin ca altundeva. De ex. am comandat o lanterna, a venit fara acumulatori (tip 18650) si fara alimentare, m-au costat astea mai mult ca lanterna. De fapt, nu mi-au promis acumulatori si alimentare, asa ca nu au comis nicio escrocherie.

Plus: atentie la vama/TVA. Eu fac mai multe comenzi mici decat una mare, tot banii aia ii platesc pe produse si transport, dar scap de TVA si de vama.

E bun daca stii bine ce cumperi, de ce si la ce pret. Nu trebuie sa cumperi impulsiv.

Si, da, exista unele escrocherii pe el, am cumparat niste stickuri USB de 2 TB si sunt fake, dar am primit toti banii inapoi fara sa fie nevoie sa le trimit inapoi. 2 TB memorie flash costa 200-600 euro (pret pentru producator, nu pentru vanzator), nu 8 sau 10 euro.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

IPhone, assembled in China (original, pe bune). In trecut scria made in China, dar nu era foarte exact, pentru ca piesele de mare valoare erau importate din alte tari asiatice.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Tu cu cine te certi cu mine? Imi explici mie ce e Wish fugi deacii omule nu stii despre ce vorbesti.
Am spus eu ca Wish asta n-ar fi real, ca nu au produse reale? Cred ca nu stii sa citesti, asa ca mai citeste odata ce am scris dupa poti comenta ce vrei.
Wish este un webiste facut de un chinez care locuieste in america, el locuieste in America dar vinde produse din china laughing Deci omu sa orientat bine, produsele ce le vinde el nu poate sa fie vandute in America la magazine, asta pentru ca sunt numai chinazarii, Unknown ai priceput?
Ok daca ai priceput atunci e bun.Deci ce se vinde pe Wish ala is produse gen cum is chinezariile alea de prin pietele romanesti, asta sa stii si tu.
Wish asta nu vinde absolut nici un brand cunoscut, produsele lor nici nu au nume mai exact laughing sau daca au alea is bagate de aia care le fabrica din top ilegal, dar pe net sa le vinzi e ok, cel putin deocamdata.

Deci orice produs de acolo este ieftin tocmai pentru ca e chinazarie curata de aia, iar preturiloe ce ei le compara sau zic uite a fost 120 acum este 4 dolari laughing aia e reclama cine dracu ar fi dat pe o pereche de blugi cinazarie 120$ sa fim seriosi,deci e reclama pentru naivi laughing pentru cei care cred ca iau produse din America cand de fapt ele nici pomeneala sa fie de acolo,ele vin direct din china la usa ta cum zici si tu laughing

Deci despre ce anume voiai tu sa ma inveti ca eu nu am priceput?
Nu stiu tu ce exemplu dai cu lanterna ta, dar acolo unde apar baterii sunt alte reguli, ca urmare ala nu vrea sa se complice si de aia nu trimte cu baterii, pentru ca alea au alt regim, au alte reguli la transport, deci lar costa mult mai mult.
Sa nu spui tu ca niste bulgi de sa zic 20$ vin fara nasturi sau fermoar laughing asa ca exemplu tau nu-i concludent, trebuie sa stii de ce vin alea fara baterii, dar uite ca acu ai aflat deja laughing ai mai invatat inca ceva pe ziua de azi laughing
USB de ala nu consta cat spui tu 600 de euro costa 3 lulele daca nu stiai, asa cum a pus el pretu, dar probabil ca aia iau tras teapa lui, se mai intampla
Websitele asta vinde de la care apuca si probabil nu poate verifica totu, asa ca e posibil sa mai ia si teapa de la oamenii lui, desi aia se elemina singuri.
Tu crezi ca un USB ce spui costa 600 la producator? gresesti, ala costa 3 lulele, unde pui ca sigur era 2.0 nu 3.0 tu poate faci confuzie intre alea 3 si 2.0.cred ca stii la ce anume ma refer cand zic 2.0 sau 3.0 la viteza, deci astea 2.0 is cam duse de suflet si multi vor sa scape acum de ele.

Stii cat costa un usb din asta de 2tb pe ebay? Deci pe ebay america nu alte alea si unde nu-ti trage nimeni teapa, stii cat costa? Iti zic eu ca acu ma uitai 14 dolari cu free shipping deci pretu aluia de pe wish era ok, doar ca lau tepuit pe el aia din china.Deci la el ar fi trebuie sa fie dealde 4 dolari nu 14 sau 8 ori 10 cat ai zis tu.Ce am arat eu este pretu din America chiar daca e pe ebay cand se vinde in america aia care vand pe ebay trebuie sa ca stige si ei ceva, deci atat costa 14 dolari cu tot cu trimis la usa ta.
Daca esti curios iti cumpar cate doresti, o sa viu acasa de sarbatori, dar trebuie sa vii la aeroport sa le iei laughing

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

Eu am stiut de la bun inceput ca stickurile sunt teapa dar am zis ia sa vad si lup mancat de oaie. Practic m-am ales cu doua stickuri mici dar folosibile, pe gratis.

Si fii serios, 2 TB de memorie flash nu costa 14 dolari si aia tot teapa e. Da, iti raporteaza capacitatea de 2 TB, dar memoria reala e de 1 GB sau asa ceva.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

O fi daca zici tu, o sa intreb zilele astea pe careva pe ebay ce vinde, is multi care vand de astea de 1 si 2 TB nu are cum sa fie teapa, ebay garanteaza si paypal orice se vinde pe ebay, asa ca daca minte ei pierd nu cel care cumpara.O sa revin si iti spun cum sta treaba.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

Bizonii nu se prind ca nu sunt 2 TB adevarati.