| Furnicuta000 a întrebat:

Voi ati intalnit curieri care se se uite urat cand le dai suma fixa? Voi lasati bacsis cand comandati ceva?

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In 99% din cazuri fac plata cu cardul cand plasez comanda si curierilor le multumesc coborind dupa pachet in loc sa ii fac sa urce 4 etaje. Cind e de platit, de obicei platesc suma fixa. Sint platiti pentru ce fac, daca nu le convine nu au decat sa isi gaseasca alt job. Le multumesc frumos pentru livrare, si cu asta-basta.

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!
Si daca se uita urat, care e problema?!?! Ei sunt platiti sa faca treaba asta, la fel ca oricine altcineva. Faza cu bacsisul tine de fiecare. Eu personal evit sa las bacsis. Singura situatie, apare atunci cand nu am suma fixa. Eu ma straduiesc ca de fiecare data sa am exact valoarea comenzii, dar mai exista si exceptii si atunci curierul se bucura de un mic "bacsis fortat" laughing))

| Georgiana0216 a răspuns:

Doar ne dorim "o tara ca afara", asa ca ar fi indicat sa renuntam la ideea de bacsis. Fiecare sa-si faca treaba pentru care e platit, fara sa astepte mici sau mari "atentii" din partea clientilor.

| alina2k18 a răspuns:

Da, las baccis daca nu e suma rotunda.
La ultimul colet era rotunda - 140 lei- si aveam banii ficsi.
Mi-a zis multumesc laughing ehh sa ma s%^gawinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca am mai comandat ceva ramburs de vreo 2 ani. Dar si cand comand stiu cat e de plata si caut sa am fix. Mie nu imi da nimeni bancsis ca ma duc zilnic la munca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apreciez de la caz la caz. Cum se uită, nu e treaba mea.

| Nemessys a răspuns:

Eu nu am intalnit niciodata asa ceva. laughing

| Swae a răspuns:

N-am patit asa ceva, nu esti obligat.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Nu, nu las bacsis de obicei, si nu am intalnit nici curieri care sa se uite urat daca nu le lasi banuti.

| Adry05 a răspuns:

De cele mai multe ori plătesc cu cardul, las bacșiș doar dacă ar trebui el să-mi dea 1-2 lei rest și a fost om ok, că dacă e din ăla care vorbește mega scârbos nici 2 lei nu-i las. Dar dacă am sumă fixă nu dau în plus

| CleanHeart a răspuns:

Nu, la noi in zona toti sunt de treaba, las uneori restul de 2 lei.

| anonimg a răspuns:

Cand am de unde sa le las bacsis, le las cam 5 lei; cand nu am, nu le las. Si nu mi-e rusine cand nu am. Dar cand s-au carat cu salteaua pe trepte, nici n-am stat pe ganduri si le-am dat mai mult decat daca mi-ar fi lasat-o in fata casei.
Daca se intampla sa ridic produsul de la sediu pentru ca nu am fost acasa, atunci nu le las nimic. happy