| AlexHD_5315 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un lant cu o cruce dar scrie ca materialul este din OTEL INOXIDABIL. Mi-a spus cineva ca dupa un timp lantul se strica fiindca e materialul prost. Este adevarat ca otelul inoxidabil nu este de calitate?

4 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Un medalion din otel inoxidabil asa cum ii arata si numele este OK pentru. ca nu oxideaza. In plus de obicei produsele din otel inoxidabil sunt si fara nichel si nu produc alergii in contact cu piele asa cum se intampla in cazul altor aliaje. Din acest motiv medalioanele cu adevarat din otel inoxidabil sunt comparabile ca pret cu cele din argint.

| LLTCATpRoduction a răspuns:

Este de calitate.dar este si el de mai multe tipuri. austenic, martensitic si feritic.acuma depinde de care e.mai este si alta categorie...sunt doua categorii mari de otel: otelul inoxidabil si otelul carbon.

Otelul carbon este esentialmente fier cu un continut mai mic sau mai mare de carbon. Procentul de carbon si structura materialului (influentata masiv si de tratamentul termic) determina caracteristicile mecanice ale materialului. In general lamele din otel carbon se ascut mai usor, pot fi mai bine ascutite si se uzeaza mai greu decat lamele din otel inox. Otelul inox este un aliaj de fier, carbon, crom si de obicei si alte metale de aliaj, dar in proportie mai redusa (Molibden, Vanadium, Nichel, Tungsten, etc.)

si otelul inox poate oxida in conditii extreme, totusi, orice tip de otel inox este mult mai rezistent la oxidare decat otelul carbon. Sunt foarte multe tipuri de otel inox,

| username_5501 a răspuns:

Otelul inoxidabil are o calitate speciala nu se rugineste.Din el sunt facute si tacamurile daca ai mai vazut tacam prost o fi vreo intamplare.

| RoXyyR a răspuns:

Da asa este deci te sfatuiesc sa iti iei din argint e mai bine asa