| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un aragaz si am inteles ca unele au un sistem care opreste automat gazele daca un ochi s-a stins accidental (de la vand, de la dat ceva in clocot, etc) si asa nu risti sa iti bubuie casa. Imi puteti spune cum se numeste sistemul asta sau cum sa intreb de un asemenea aragaz?

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Stiu ca cele de la Electrolux au timer electronic ce permite programarea opririi gazului. Eu am Zanussi, dar nu are decat la cuptor, alimentarea cu gaz oprindu-se daca a fost deschis accidental sau daca se i-a gazul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sistemul de oprire al gazelor este realizat cu ajutorul unui termocuplu. iar ca sa iti dai seama de cum functioneaza un termocuplu, poti accesa acest link:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Termocuplu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele de la electrolux sau gorenje stiu ca sunt f bune, au dubla rezistenta, un sist care te protejeaza, eficient impotriva copiilor(cand se joaca la aragaz)si o tabla care nu se ingalbeneste in timp.

| ghinionist a răspuns:

In general, toate aragazele noi au asa ceva(mai putin cele care costa 4-500 Ron)! Se numesc "Arzătoare pe gaz protejate", iar la cuptor "dispozitiv de siguranta la cuptor"!