| 999calin a întrebat:

Ajutor! Ce este programul bosseed? Este un virus? Cum scap de el?

4 răspunsuri:
| nushcenumeoriginal a răspuns:

Daca este calculator ia ti antivirus sau reinstall la windows daca este telefon hard reset sau resoft

| SkryDll a răspuns:

Salut, nu iti risipi timp-ul sa iti descarci tot felul de programe antivirus ele contin nu mai reclame! Singurul anti-viris este cel facut de Microsoft: https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-defender

| KronstadtResurrection a răspuns:

Scaneaza sistemul cu IObit Malwarebytes.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Calin,

Te sfatuim sa iti salvezi datele pe un dispozitiv extern si sa iti reinstalezi sistemul de operare.

Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta gratuita), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.