| AndreiAndrei92 a întrebat:

Am primit sms de la Telekom ca pot instala gratis Norton Security Online, are cineva instalat? Este bun?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Brandul Norton e un brand de renume si al dracului de scump.
Stiu ca cei de la Telekom ofera Norton ca solutie antivirus și mai stiu ca se plateste un abonament lunar.
Daca îl ofera gatis nu refuza oferta. Dar fii foarte atent sa nu fie o pacaleala. Mai întâi suna la Telekom si vezi despre ce e vorba.
happy

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Probabil phishing/escrocherie.

| AndreiAndrei92 explică (pentru doctorandus):

Nu, l-am si instalat, era in pachetul lor de la Telekom...
Eu voiam sa stiu daca are cineva si daca este bun.

| Violleta2022 a răspuns:

Telekom nu-ti trimite mesaje de acest gen!
Cel mai probabil este un mesaj trimis de un hacker, cu un link ca sa-ti virusezi telefonul si ei sa-ti faca convorbiri de mii de lei sau euro, de pe el.
Intamplarea face sa am 2 clienti care au trecut prin asa ceva cu telefoanele si din pacate, pana ne-a anuntat pe noi sa-i blocam telefonul, apucasera sa se sune de $600 in doar 3 zile de folosinta (vineri, sambata si duminica).

| AndreiAndrei92 explică (pentru gabicoo):

E inclus in abonament la Telekom!

| Ora de net a răspuns:

Buna, Andrei,

Te sfatuim să verifici într-un magazin Telekom sau la telefon cu departamentul de relații cu clienții dacă promoția e ceva real și valabil. Daca este, atunci poți instala linistit antivirusul, este unul bun.