| cosmin_3538 a întrebat:

Bună dimineața, astăzi când m-am trezit, am intrat pe Instagram și am observat că eram delogat de la cont. Contul meu era dezasociat de la Facebook, ii era schimbat emailul, numele de profil, poza etc... A trebuit sa-mi creez altul. Are cineva idee cum aș putea recupera contul?… Sau măcar ce s-a întamplat?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna, Cosmin,

Ne pare rau ca ai intalnit aceasta situatie neplacuta. Cel mai probabil cineva a preluat controlul contului tau.

Poti incerca sa iti recuperezi contul accesand https://help.instagram.com/368191326593075

Pe viitor, te sfatuim sa iti securizezi conturile (adresa de email, conturile pe retele sociale) setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon. Astfel, le vei putea recupera in cazul in care acestea au fost compromise.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Aveai o parola stupida? Verifica pe http://haveibeenpwned.com/ fiindca s-ar putea sa iti fi fost expuse mai multe conturi.

| cosmin_3538 explică (pentru GabiDumitrescu):

Aveam o parolă chiar grea...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dar tu îți poți vedea contul? Cu toate pozele tale?
Dacă da, raportează contul respectiv la Instagram, pentru identitate falsă. Și i se va face verificarea contului.
Dacă nu îți poți vedea contul, poate că a fost închis chiar de către echipa Instagram, în urma încălcării regulamentului în mod repetat (daca a fost cazul).

| skrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns (pentru cosmin_3538):

Https://haveibeenpwned.com/Passwords baga parola aici, vei vedea de cate ori a fost leakuita, de exemplu parola pe care o foloseam eu era leakuita de 6 ori.

| skrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce ai fost avertizat? mi se pare un raspuns corect

| cosmin_3538 explică (pentru floresdemayo):

Da, vad contul, cu alt nume și poza de profil, dar aceleasi poze pe care le am postat.Și dacă raportez pentru identitate falsă, il va inchide contul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru skrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr):

Am fost avertizat cu niste ani in urma si a ramas avertizarea activa pe perioada infinita... big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru cosmin_3538):

Nu știu sigur, dar poți încearca.