| Violeta_Od_2002 a întrebat:

Bună! Azi am vrut sa intru pe insttagram pentru a-mi verifica notificările și am observat ca, contul meu a fost spart. Cineva mi-a schimbat numărul de telefon, adresa de e-mail și numele de utilizator iar toate pozele și clipurile au fost șterse. Când mi-am creat contul cu ani în urmă, m-am conectat cu contul meu de Facebook. Acum, am încercat sa îmi creez alt cont folosindu-mi contul de Facebook dar nu funcționează. Ce pot face în aceasta privință? Și un haker ar fi de folos, mulțumesc mult!

10 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Creezi alt cont, eventual cureti dispozitivul de pe care ai accesat platforma.

| Violeta_Od_2002 explică (pentru LPCTSTR):

Nu mai am nimic pe acel cont, mi-a fost șters totul. Desigur ca îmi pot crea alt cont dar nu vreau ca altcineva să se folosească de el. De aceea vreau sa rezolv aceasta problema. Nu este normal și legal

| LPCTSTR a răspuns (pentru Violeta_Od_2002):

Si daca nu ai acces la cont, datele relevante tie au fost sterse, de ce nu-l lasi sa se bucure de cont?
Faci frumos o alta adresa de email pe o platforma precum protonmail si aia va fi adresa de email pentru viitorul cont.

| siriusblack98 a răspuns:

Păi dacă tu te conectezi cu (,) contul de Facebook, cum ți-a schimbat email-ul și numărul de telefon? Că mie la contul creat prin Facebook nu îmi apare această opțiune individual. Sunt practic legate între ele. Ce poți face? Păi să le schimbi la loc dacă ai acces la el iar apoi schimbi parola și raportezi problema către stuff.

| Violeta_Od_2002 explică (pentru siriusblack98):

Din păcate au creeat această obțiune. Nu mai am acces la cont. Dacă aveam acesta era primul lucru pe care îl făceam. Mulțumesc

| siriusblack98 a răspuns (pentru Violeta_Od_2002):

Atunci ghinion. Dacă stuff-ul de la Instagram nu te ajută cu nimic nu ai decât să îți faci alt cont. Conturile astea sunt mai greu de spart decât îți imaginezi. Asta dacă te gândești să încerci să-l recuperezi tot prin metoda asta.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Daca ai folosit autentificare prin Facebook inseamna ca nu ai folosit niciodata username-ul si parola fizica pentru ca nu au fost generate niciodata. Este imposibil sa ti se schimbe asa brusc toate datele, cand schimbi numarul de telefon se trimite automat instiintare pe email. Pentru a putea schimba emailul contului de Instagram trebuie sa te conectezi mai intai la Facebook. De fapt ceea ce incerci tu sa faci este sa spargi un cont de Instagram care nu iti abtine, nu e frumos si nici legal in acelasi timp ceea ce faci.

| Violeta_Od_2002 explică (pentru Robertandrei4858):

Din păcate nu încerc să fac asta, scuză-mă. Am alte lucruri mai importante de făcut cu viața mea decât să fac astfel de lucruri. Asta mi s-a întâmplat. Eu am cerut ajutor pentru ceea ce am pățit, nu mai judeca oamenii fără să îi cunoști. Dar îți mulțumesc totuși pentru răspuns.

| INEEDHELPPLS a răspuns:

Probabil ai keylogger (un hacker are toate parolele din pc-ul tau (cele salvate))Incearca sa contactezi supportul de la Instagram.
(sper ca a fost de folos).

| Violeta_Od_2002 explică (pentru INEEDHELPPLS):

Am încercat asta dar nu a funcționat, mulțumesc.