| anonim_4396 a întrebat:

Mesajele mele dupa messengerul de la Facebook se scriu singure, chiar si reactiile si emoticoanele. Am schimbat parolele, dar nimic. Chiar daca postez sa vad doar eu, vecinii tot stiu ce am postat eu pe Facebook. Firma de cablu si internet poate avea vreo legatura? Sau pot sa imi apar confidentialitatea contului in alt fel? Am si o serie de colegi care nu ma agreeaza, nici familia nu prea ma suporta, doar pentru faptul ca vreau sa invat carte.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrii in contul tau de Facebook de pe in calculator sigur.
La Setari verifica ce aparate (calculatoare, telefoane etc.) sunt pe lista aparatelor care au accesat contul tau.
ELIMINA toate acele aparate din lista care nu sunt ale tale!
Dupa curatirea listei de acces, schimba parola (tot la setari) si IESI din cont!
Dupa aceste modificari vei putea intra in contul tau DOAR cu noua parola.

Urmand procedura aratata mai sus, persoana care scrie in Messenger in numele tau nu va mai avea acces la contul tau.
Alta data ai grija sa nu-ti lasi telefonul /calculatorul la indemana altora!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am schimbat parola, am facut asta. Dar nu pot sa o fac la infinit. Mi-a instalat cineva windowsul. Credeti ca poate controla laptopul de la diatanta? Mi s-a aprins laptopul noaptea singur fara sa fie conectat la internet. Am abonamentul de telefon pe numele prietenului meu. Poate sa fie asta cauza? Sa poata controla telefonul de la distanta?

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stie parola ta de intrare, atunci poate sa foloseasca contul tau.
Ti-am explicat cum trebuie sa procedezi, pas cu pas, pentru a scapa de problema.

| viavo a răspuns:

Salut! Corect este de pe nu dupa. Si da... cineva ti a accesat contul de Facebook si isi bate joc de tine. Nu are nici o legatura cu compania la care esti conectat/a. Esti nevoit/a sa schimbi parole si metode de securitate si sa te deloghezi de pe alte device pe care esti conectat/a.

| Violleta2022 a răspuns:

Schimba-ti imediat parola, cu una foarte lunga si complicata si asigura-te ca nu o mai dai nimanui.
Nu uita sa o scrii undeva, ca in caz de o uiti, sa-ti poti accesa contul.
Firma de cablu sau internet nu au nici o legatura cu FB-ul tau, dar prietenii tai cu siguranta isi bat joc de tine, avand parola si intrand sa posteze in numele si pe pagina ta.
Niciodata, dar absolut niciodata, nu arati parolele nimanui!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am telefonul prietenului meu si este pe abonament. Crezi ca ar putea sa il verifice in vreun fel? Adica sunt chestii pe care le zic in soapta langa telefon si el apoi cand vorbim am impresia ca imi repeta ce am zis eu ca si cand nu i ar fi placut ce aude. Si nu mi se pare, chiar ma simt urmatita. De exemplu cand invat el stie ce am invatat inainte sa ii spun eu. Sau alte lucruri de genul acesta. Si din alta parte nu are de unde, decat telefonul il am de la el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Schimbă-ți imediat abonamentul pe numele tău, după aceea șterge-ți contul de Facebook ( dacă nu știi cum, accesează centrul de ajutor Facebook și îți explică acolo ).
După ce îți ștergi contul, așteaptă 30 de zile, iar apoi îți poți creea unul nou, dacă vrei.
Sper că te-am ajutat!