| Surtulecs a întrebat:

Buna seara tuturor! Urmatoarea intrebare este pentru cei ce au comandat de pe acest site,, aliexpress,,. Imi puteti spune daca acest site este sigur prin comenzile pe care le efectueaza o persoana? Se primeste produsul afisat? Se plateste vreo taxa pentru acesta, pe langa suma ce trebuie achitata pentru achizitionare? Si daca da, ce taxe trebuie platite si cum poti ridica produsul? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Da, este sigur. Eu am cumpărat si in valoare de peste 100€ si mi-a ajuns, ba chiar ma asteptam sa trebuiască sa merg la poștă si sa plătesc ceva taxe (sau vamă) ca s-a mai întâmplat de pe alte situri, dar coletul mi l-a adus o firma de distribuție si nu am plătit nimic. Trebuie sa scrii adresa foarte corect si foarte complet, ca-s chinezi si nu știu multe! ba eu trebuia sa scriu si număr de telefon.
Clar ca se primește produsul afișat, si oricum, dacă nu corespunde faci poze sau filme si le trimiți la direct la AliExpress ...eu am luat electronice dar la unele obiecte scrie ca ei aleg aleatoriu culoare... așa ca dacă ceva contează ai face bine sa precizezi dinainte tot ce te interesează.

4 răspunsuri:
| STSickSide a răspuns:

Pentru a te asigura ca un site de cumparaturi este de incredere te incurajam sa verifici daca acesta are date de contact, adresa magazinului fizic si datele fiscale ale firmei. De asemenea, poti incerca sa cauti pe internet recenziile altor utilizatori legate de situl respectiv.

| Surtulecs explică (pentru STSickSide):

De cautat recenzii legate de site-ul respectiv si restul datelor, am cautat, insa imi doresc sa imi fie impartasite experientele altor persoane de pe aceasta platforma, ce au achizitionat de pe acest site.

| relian a răspuns:

Este de incredere, chinezii nu prea dau teapa, ei sau cei care vand acolo si peste tot pe net cu aia se ocupa, deci nu au nici un interes sa isi piarda clientii.Tu platesti vanzatorului cat te intelegi cu el, sau daca pretu e batut in cuie ala e, dupa care daca e sa platesti ceva taxe alea le platesti statului roman nu chinezului sau vanzatorului.
Taxe se platesc din ce am inteles tot de pe aici de la unia in fctie de valoarea produsului.Sunt pe aici unia care ai scris de la ce suma ce taxe si etc.
Deci plata pentru produs este una, iar taxele vama ceti mai iau romani e alta poveste.
Acum ca totu sa fie clar si sa eviti eventuale probleme cel mai bine ests sa comunici cu vanzatorul.Ii pui intrebari, mesaje, il intrebi tot ce vrei tu despre acel produs sau tot ce te intereseaza.Aceste mesaje raman pe site, nu le poate sterge nimeni, raman ca o dovada intre tine si vanzator in cazul unor reclamatii.
Intotdeauna este bine sa stai sa te gandesti ce anume vrei sa stii de produsul ce urmeaza sa il cumperi.Intrebi daca e original,daca e nou,daca nu are defecte si etc,aia de regula fac si o descriere,daca esti nemultumit de descriere dai mesaj si intrebi suplomentar,chinezii is f ok si iti raspund,ala e si interesu lor sa vanda sa faca bani.
Un alt mod sa fii sigur ca nu iei teapa este plata prin paypal,acolo esti asigurat indiferent ce se intampla cu produsu,ceara daca se pierde pe drum cineva iti ba da banii back.Un vanzator care accepta plata prin paypal este cel mai cinstit.
Restu unde primesti tu pachetu aia nu tine de vanzator,ala scrie pe pachet adresa ce tu spui,dar statu roman cum e hamesit dupa bani te poate pune sa platesti vama,taxe laughing niste hamesiti, niste talhari la drumu mare, deci pachetu tau poate fi oprit la o posta si doar sa ti se comunic sa mergi acolo sal ridici, acolo poti avea surpriza sa mai dai ceva bani.
In general se platesc taxe daca pachetu vine din tarile din afara UE, cele care vin din UE nu se taxeaza deloc. Apoi vine chestia de valoare, pana in 10 euro nu dai nimic, dupa nu mai stiu cauta ca unia au explicat exact cum sta treaba.
O sa auzi pe unia vai daca vine cu nu stiu ce posta, pfff aia nu stiu ce vorbesc, posta n-are a face cu taxele ce statu ti le impune, nici o posta nu trece de stat sau peste sal fenteze.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Recomandarea noastra este sa privesti cu scepticism anunturile diversilor vanzatori din China. Exista foarte multe persoane care au fost dezamagite de ceea ce au primit, comparativ cu prousele prezentate in poze - cateva exemple:
http://9gag.com/......from-china

http://www.huffingtonpost.com/......49572.html

In general, atunci cand faci cumparaturi online, te sfatuim sa:
- te asiguri ca situl de pe care cumperi este unul de incredere (pentru a putea returna produsul in cazul in care acesta nu este potrivit)
- sa citesti recenziile vanzatorului
- sa citesti recenzii pentru produsul pe care vrei sa-l cumperi, chiar pe mai multe websituri.

Mult succes!