| gandacinchisinsticla a întrebat:

Vreau niste detalii de la cei care au comandat de pe aliexpress, detalii de genul: in cat timp ajung comenzile, daca site-ul este unul sigur, cum este cu plata, cu transportul, daca se retrage suma corecta, daca se poate face retur, etc. Vreau informatii de la cei care au facut comenzi, nu din auzite. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cumpar foarte des de pe AliExpress si in principiu stiu ca-s seriosi, niciodata nu mi s-a intamplat sa nu soseasca pachetul, desii, unoeri au inatrziat chiar daca a fost platit la urgenta, din motive involuntare de AliExpress, din vina transportatorilor, mai ales daca pachetul soseste in vama vineri si ei il proceseaza abia luni.
Comenziile ajung in functie de timpul declarat de vanzator si de serviciul de transport ales. Cele express precum DHl sau ajung si in 3-4 zile, cele normale, depinzand de tara de unde sunt livrate, pot ajunge in 30 de zile.
Daca valoarea pachetului incluzand transportul depaseste 150 de Euro, trebuie sa platesti taxe vamale la intrarea in tara la noi, plus TVA.

| marcflo a răspuns:

Buna
Din experienta scriu :)
Am aproape 100 de comenzi facute pana acum si continui sa comand. Sunt chestii foarte faine, de calitate si foooarte ieftine.
Ca sa stii exact ce si cum citeste aici: http://doy.ro/cum-cumpar-cum-comand-cum-platesc-ghid-aliexpress/
Si dupa ce ai citit ghidul aliexpress explicat pas cu pas, citeste si cateva sfaturi foarte utile aici: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/
Spor la cumparaturi :)