| Z10fortza a întrebat:

Buna TPU.Am mai scris odata aceasta intrebare, dar nu stiu de ce nu s-a salvat.Inainte sa pun intrebarea ar trebui sa mentionez faptul ca am o exprimare grea si sunt stresat din cauza timpului(am internetul limitat).Asa ca voi incerca sa trec direct la subiect, voi da mai multe detalii la intrebarea urmatoare. Daca nu imi veti intelege intrebarea, imi pare rau.Deci,vedeti si voi ce username am.L-ati citit? Bine, acum vreau sa pun ca imagine de profil a contului o poza cu Dani Mocanu, un portret mai exact.Am cautat acea imagine pe google, peste tot dar nu am gasit-o, decat intr-un videoclip pe youtube.Asa ca am facut o captura de ecran ca sa am imaginea in telefon.In imagine, intr-un colt, se vede logo-ul canalului.Acum intrebarea mea este...
Pot sa pun acea imagine ca poza de profil a contului? Da, stiu ca este o intrebare ciudata, dar nu prea le am cu calculatoarele/telefoanele si un alt lucru pe care nu-l stiu este ce ai voie sa postezi pe internet si ce nu.Adica da,stiu ca nu ai voie sa postezi content violent pe Youtube sau sa postezi poze vulgare pe retelele de socializare, sau invers, dar cam atat.Asta-vara am postat pe Facebook o poza luata de pe google sub care scria "Este posibil ca aceste imagini sa fie protejate prin drepturi de autor" si nu s-a intamplat nimic.Dar, pe de alta parte, am vorbit cu o cumostinta despre imagine si a spus ca nu pot face asta.Acum stiti cum e, cu Articolul 13 si toata nebunia asta cu drepturile de autor, mi-e frica sa nu fac ceva gresit, nu ca mi se suspenda contul dar ma fac de ras ca nu stiu regulile pe internet.Deci,pana la urma,pot sa pun acea imagine, da sau nu?
P.S Poate imi spuneti la final cum se pun acele emoticoane, clasice tpu.Am incercat si eu sa pun dar nu sunt acceleasi.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, nu ai voie sa folosesti numele nici unei personalitati sau pozele persoanale. Asadar, te risti si vezi tu daca primesti sau nu amenda.
Totusi, de ce nu postezi sub anonimat, putand alege ca user name, orice nume din lume, ca nimeni nu te poate vedea sau stii, cand postezi online.
Incearca sa-ti creezi un username unic, al tau, ceva ce numai tu folosesti, fara a atrage probleme de copyright sau a ofensa pe altcineva.

5 răspunsuri:
| Vikings1996 a răspuns:

Draga utilizator, internetul e o cale de ate exprima liber chiar daca sunt unele cerinte ca si pe acest site(vulgaritatea, copyright...) nu trebuie sa iti fie rusine sau teama sa iti pui ceea ce iti doresti tu pe internet. Chiar daca iti inchide contul nu ii un capat de lume, iti faci altul numai sa nu pui poze nud cu tine sau sa dai datele cardului tau (daca ti le cere vreun utilizator mai zburdalnic la mintelaughingpe aceste site-uri de convorbiri in rest multa bafta

Bula
| Bula a răspuns:

Deci:
Legile despre copyright spun ca, nu ai voie sa copiezi un produs intelectual fara acordul autorului sau ale urmasilor lui.
Deoarece sunt creatii mai comune, dar si capodopere, legile mai lasa portite: in literatura trebuie sa mentionezi macar sursa unui text citat sau bibliografia de unde ai preluat idei.
In cazul operelor media (muzicale, filmari sau fotografii /picturi) trebuie sa mentionezi autorul.
Nu ai voie sa publici o opera (partial sau total) fara a mentiona autorul, iar in multe cazuri fara acordul scris a lui sau ai urmasilor indreptatiti.
Totusi, legile drepturilor de autor se potinvoca de cei indreptatiti doar daca sunt lezati material sau moral, iar cel care a incalcat prevederile legii nu indreapta situatia si ajunge la intelegere ameabila dupa ce a fost somat. Daca obiectul litigiului de copyright aduce venituri celui care uzurpa de el, si nu poate fi contactat sau nu raspunde la somatie, atunci poate fi obligat prin instanta la plata unor daune materiale si morale pretinse de autor.
Pe Youtube nu poti posta materiale aflate sub interdictie de copyright date de autor.
Daca cineva revendica dreptul de autor, atunci materialul poate fi suspendat (ascuns) dupa reclamatia pretinsului autor si tu esti notificat despre aceasta situatie. In acest timp, pana la clarificarea situatiei, vei vedea doar tu acel material si poti ajunge la intelegere cu autorul sau poti sterge materialul respectiv. De asemenea, si firma Google poate sa stearga definitiv materialul.
Daca postezi de mai multe ori materiale cu probleme de copyright, sau incalci de mai multe ori prevederile regulamentului, atunci canalul tau poate fi sters.

| Z10fortza explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns.Am ales raspunsul tau ca fiind castigator pentru ca m-am gandit mai bine si o sa fac cum zici tu.M-am gandit sa îi dau raspunsul castigator lui Vikings1996 care spune ca nu e un capat de lume daca mi se inchide contul, si nu cred ca spune gresit, dar vreau sa imi pastrez contul de TPU si sa pot pune intrebari personale fara sa stie nimeni cine sunt.Chiar zilele astea am de pus o intrebare importanta si de raspuns la o alta si chiar nu am chef sa mi se stearga contul.O sa vad ce trebuie sa fac pentru a schimba numele contului happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Z10fortza):

Vezi ca, atunci cand te loghezi cu contul de FaceBook sau altul de pe site-urile de socializare, noi putem sa te gasim la o simpla cautare pe acel site.
Ca sa ramai anonim, posteaza sub orice nick name vrei tu DAR logheaza-te aici, doar cu email si parola.

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Sfatul nostru este să nu copiezi conținut de la alții, ci mai degrabă să încerci să postezi unul original, creat de tine - în acest fel, nu vei încâlca regulile ce țin de drepturile de autor. Totodată, este foarte important să ții cont de termenii și condițiile fiecărui website.