| xSuntUnCascaval a întrebat:

happy

De la o vreme m-am gandit sa colectionez medalii vechi, din WW1 sau WW2 si nu numai. Pe Olx sau pe oricare alt site de genu vad medali care sunt la un pret mai mult decat accesibil.

Intrebarea mea este, cum pot sa imi dau seama ca nu este contrafacuta?

Raspuns bun = Funda happy

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna,

De obicei obiectele vechi vin cu un certificat de autenticitate care atesta ca sunt reale. Cel mai probabil obiectele pe care le gasesti sunt deteriorate, nu au un astfel de certificat sau chiar sunt contrafacute.

Te incurajam sa te documentezi foarte bine inainte de a achizitiona orice tip de produs si daca te hotarasti sa o faci, sa folosesti serviciul https://www.olx.ro/livrare-cu-verificare/

1 răspuns:
| Macovei_Lucian_1996 a răspuns:

Majoritatea metalelor oxideazăîn timp (mai puțin unele metale prețioase la care și prețul e pe măsură) și materialele textile se închid la culoare indiferent de condițiile de păstrare, astfel nu recomand cumpărarea medaliilor ce arată ca noi.