| cenumeamnush a întrebat:

Recent am instalat ceva aplicație care monitorizează rețeaua WI-Fi si am putut vedea ce dispozitive sunt conectate. Până aici totul normal până am văzut un dispozitiv necunoscut iar când am căutat locatia Ip-ului care era furnizat cu dispozitivul, am fost șocat sa văd că este din Rusia. Întrebarea este, este un dispozitiv cu intenții bune sau unul cu intenții malițioase?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Încurajăm și ne bucurăm atunci când se verifică securitatea propriilor dispozitive, cel puțin periodic. Ne dăm seama că poate fi ciudat să vezi acel IP în lista dispozitivelor conectate.

Ne-am documentat despre numele dispozitivului pe care l-ai postat în comentarii, Wistron Neweb Corporation, și am văzut că mai sunt persoane care au trecut prin aceeași situație ca tine, să vadă unul sau mai multe IP-uri pe care să nu le fi putut identifica inițial.

Aceste persoane au reușit într-un final să identifice că acel IP era de la un dispozitiv de Sky Bar (dispozitiv/card) pentru televizor sau de la televizorul sau alt dispozitiv smart.

În plus, verifică dacă nu ai deja o conectare directă a unui dispozitiv, prin cablu, cu routerul.

Cel mai probabil este una dintre variantele menționate mai sus.

Considerăm că nu ai motive să te îngrijorezi, chiar dacă nu reușești să identifici dispozitivul respectiv.

7 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Nu are cum sa fie cineva conectat din Rusia la wifi-ul tau. laughing)))
Un Wifi nu bate mai mult de 300 metri.
Ca idee : schimba parola periodic, cam la 6 luni.

| cenumeamnush explică (pentru Eugen80):

Nu știu cum să îți spun, dar am făcut un schimb de SSID (numele rețelei) astfel deconectând toate dispozitivele și am schimbat și parola. Rezultatul: același dispozitiv conectat sad

| Davidqqxd a răspuns:

Poate e un vecin laughing

| darrio2007 a răspuns:

Nu iti trebuie aplicatie pentru asta. Cand deschizi wifi la laptop, telefon sau tableta, iti apar toate retelele din jur. Unele parolate, altele nu. De obicei in capul listei iti apare reteaua cu semnalul cel mai puternic. Cred ca aplicatia ta este o porcarie.

| cenumeamnush explică (pentru darrio2007):

Eu ziceam ca am un dispozitiv unknown conectat la reteaua mea.

| darrio2007 a răspuns (pentru cenumeamnush):

Tocmai din Rusia? De unde stii ca este de acolo?

| cenumeamnush explică (pentru darrio2007):

Avea si o adresa IP prin urmare am localizat dispozitivul. Va mai dau numele dispozitivului poate stiti voi mai bine. Wistron Neweb Corporation.