| andreea11212 a întrebat:

Buna ziua! Am facut o comanda pe olx si mi-am luat teapa.Mi-a fost trimis mesaj pe whatsapp cu un link in care sa completez datele cardului si le-am completat ca ultima fraiera. Am avut noroc pe card nu aveam bani si mi-a trimis o poza pe care scria Eroare de confirmare a cardului.Pt validarea cardului in sistemul OLX pe card trebuie sa fie minim 300 de lei. Oare a putut sa imi ia datele cardului? Ar trebui sa-l blochez? VA ROG E URGENT! DAU FUNDA.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca nu i-ai comunicat si PIN.
Celelalte date sigur le-a luat.
Ar fi bine sa mergi la banca si sa soliciti preschimbarea cardului si blocarea contului pana la preschimbare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimba cardul urgent.

| Mirel4412 a răspuns:

Teapa cu olx a devenit tot mai frecventa. In secolul asta ar trebui sa se predea la scoala minim o ora pe saptamana securitatea pe internet, ca toti tinerii stiu sa nu isi ia teapa, dar majoritatea isi iau.
Du te la banca si cere sa ti blocheze cardul.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mirel4412):

Da, cursuri anti-fraiereală. Numai ca multi pică in capcane de genul ăsta, oricat ai incerca sa le deschizi ochii.