| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Bună ziua, am vrut sa vând o camera și am pus-o pe olx și după o ora am primit un mesaj pe wapp de la o fata ca ar vrea tranzactie olx, eu habar nu aveam de asa ceva...în fine mi-a trimis un link care scria ca mi-a trimis banii și eu doar sa pun datele cardului. Eu care nu am știut din păcate am dat toate datele de pe el și cvv, bine ca nu aveam bani pe card. Vreau sa știu, dacă am dat datele de pe card poate sa între oricând sa îmi ia banii? Sunt nelamurita. Eu nu bag bani cine știe pe card, doar dacă vreau sa cumpăr ceva de pe net, poate sa îmi ia banii acum când vor ei?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate sa-ti ia banii fiindca nu dai niciodata nimanui, datele cardului cu tot cu CVV, mai ales cand depune.
Oricum, linkul trimis este la smecherie, ca tranzactia de trimis banii nu s-a facut si asta poti verifica numai la banca ta.
Anunta imediat banca sa blocheze cardul sis a-ti emita un alt card nou.
Retine: nu mai da nimic prin transfer, mai ales cand nu ai idee ce se inatmpla, vinde numai din mana in mana, sau cu banii la ridicare (plata ramburs).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cardul ăla este compromis. Nu mai pui niciun ban in contul ăla. Închizi cât mai repede cardul.

Niciodată când trebuie să primești bani NU TREBUIE sa dai datele cardului. NICIODATA

| ????_?????_1994 explică (pentru suntserios):

Nu am știut chestia asta! Acum voi merge sa îl închid

| sierra1 a răspuns:

Văd că ești născut/ă in 1994 adică chiar ai 28 de ani?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

ATENTIE! Suna acum la banca sa blocheze tranzactia! Nu maine dimineata! Vezi ca ai numere de telefon pe site-ul bancii sau la numarul de telefon de spatele cardului. Daca poti inrgistreaza convorbirea cu banca. Daca vrei iti spun ce am patit eu si eu nu dadusem datele nimanui.

| ????_?????_1994 explică (pentru Salontanul):

Voi merge direct la banca

| Wr3nch a răspuns:

Mergi la banca maine diminteata si schimbi cardul.

| ????_?????_1994 explică (pentru Wr3nch):

Voi merge azi si îl voi inchide

| VoidEternal a răspuns:

Pentru a primi bani, NICODATA nu este nevoie de datele cardului tau. IBAN și numele de titlular al contului. Atât e nevoie daca cineva vrea să îți trimită bani. Datele cardului le introduci când faci o plata nu atunci când primești bani. Nu există excepții.

| Brizbriz a răspuns:

"Vreau sa știu, dacă am dat datele de pe card poate sa între oricând sa îmi ia banii?"

DAP

1. schimbat card
2. mers la politie si facut plangere penala

| haileewatson a răspuns:

Suna repede la banca si anuleaza cardul si schimba-l. E scamatorie, ea are acum datele tale si cand o sa ai bani pe card o sa ti-i fure.

| ????_?????_1994 explică (pentru haileewatson):

Dap, voi merge azi și îl voi inchide

| Trixt3r a răspuns:

Blocheaza cardul, explica la banca care este problema si iti vor schimba cardul.

| Aditu94 a răspuns:

Tranzactia cu olx..ca plateste olx..vezi ca teapa. fara un act de vanzare-cumoarare nu poti sa vinzi nici o proprietate.

| ciuperca008 a răspuns:

Zi mersi ca nu aveai bani pe el ca daca aveai oricum nu mai aveai dupa

| ????_?????_1994 explică (pentru ciuperca008):

Da, bine ca nu aveam

| D3mraRTX a răspuns:

Da iti poate lua din bani de pe card. Exact asa am patit si eu, a 2 zi aveam tranzactii in asteptare NEFACUTE de mine.Am mers la banca am explicat tot ce s-a intamplat, am facut alt card si banii au fost returnati.

| ????_?????_1994 explică (pentru D3mraRTX):

Da, a fost prostia mea ca nu am știut?‍♀️