| Roledana a întrebat:

Copilul meu minor a postat poze nud cu partea sa intima pe un chat, ce trebuie facut in cazul acesta sa nu fie date mai departe?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu prea ai ce face.
Problema e că nu doar deținerea și distribuirea de materiale xxx cu minori e infracțiune, ci și producerea acestora. Deci primul infractor din lanț e chiar copilul tău.
Ar fi bine să-i explici asta și implcațiile faptei sale, mai ales că în funcție de vârstă, poate sa fie chiar judecat și condamnat pentru prostia asta.

| Simpatic a răspuns:

In primul rand trebuie educat copilul dv. minor in acest sens
apoi doar daca acele poze vor fi expuse pe undeva si veti avea cunostinta de acest lucru, puteti sa va adresati autoritatilor
puteti lua legatura cu cei care detin drepturile de administrare asupra acelei platforme unde este chatul in cauza, insa nu stiu cata intelegere veti gasi acolo

| johnnny123 a răspuns:

Vestea bună este că legea nu permite deținerea și distribuirea de materiale pornografice cu minori. Deci oricine face asta încalcă legea. Dar va fi dificil să oprești distribuirea, din moment ce el le-a publicat din proprie inițiativă pe un grup cu multi membri.

Vestea proastă este că în situația de față s-ar putea chiar spune că nu el este victima. Victimele sunt ceilalți participanți la chat care au primit acele poze obscene.

Dacă de exemplu în acel chat erau și niște fete minore, părinții lor ar putea face plângere.