| Sandu3 a întrebat:

De cateva zile nu mai am sunet la calculator si m-am gandit sa apelez la reinstalarea driverului placii de baza sperand ca o sa am sunet din nou.Asta va influenta Windows-ul? Adica va trebui sa il reinstalez ulterior sau nu are nici un fel de legatura in sensul ca nu il dezinstaleaza automat?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Aham, atunci ti s-a stricat placa de sunet... SE MAI INTAMPLA, singura solutie cu care poti sa verifici sigur asta e sa bootezi un linux de pe stick, cum ar fi knoppix (in primul rand pentru ca e gandit special pentru asta), sau orice distro de nivel inalt cu interfata live (Ubuntu, Linux Mint, etc.)
in alta ordine de idei, o placa de sunet pe usb (deci nu desfaci calculator, nu infigi piese, surube si alte "placeri" d'astea) costa vreo 12 lei
https://www.emag.ro/placi_sunet/sort-priceasc/c
si are si genius, deci nu platesti transportul

16 răspunsuri:
| rylandmoran26 a răspuns:

Nu,o sa fie totul ok cu windows-ul tau!

| Edyez a răspuns:

Poti instala/reinstala orice driver al PC-ului, n-are legatura.
Totusi problema ar putea sa nu fie de la driver, dar merita incercat.
Recomand driver booster pentru instalarea tuturor driverelor ( sa stii ca esti la zi cu ele ) si pentru versiunea pro poti cauta 'driver booster serial key' (la ultima versiune a programului care o fi si il activezi gratuit.

| vilaflorin a răspuns:

Descarca realtek audio si o sa iti mearga

| Zuzu1991 a răspuns:

Ce windows ai?
ce zice placa de sunet in device manager (click dreapta pe start... DREAPTA nu stanga, apoi device manager - manager de dispozitive)

| Sandu3 explică (pentru Edyez):

L-am avut...nu a facut nimic.Chiar nu stiu de unde e problema.Nu am sunet pe nici un browser si am incercat pe trei, muzica MP3 nu merge, nici sunetul de la butarea Windows nu-l mai aud.Are un fasait in continuu cand dai drumul pe parte audio(YouTube, tv online, radio prin internet etc)Nimic nu merge.

| Sandu3 explică (pentru Zuzu1991):

Am Windows 7 SP1 pe 32 biti.La DEVICE MANAGER totul pare in regula.Am SOUND, VIDEO AND GAME CONTROLLERS(Dolby audio si PnP Audio device) si pare sa mearga in regula.Nu imi sesizeaza ceva incorect.Chiar nu stiu ce are.Lipsa asta a sunetului a aparut brusc. Duminica aveam, luni nu mai aveam sunet.

| anonimg a răspuns:

Nu ai de ce să dezinstalezi driverul plăcii de bază.
Trebuie să dezinstalezi driverul audio și apoi să îl reinstalezi pe cel potrivit.

Dacă totuși dezinstalezi driverul plăcii de bază, windows-ul nu va fi afectat. Cel mult se va face scrisul mare pe ecran. Și probabil vor avea de suferit driverele celorlalte componente care sunt atașate plăcii de bază.

| Sandu3 explică (pentru anonimg):

Chestia e ca nu stiu care e ala(driverul audio)ca sa il dezinstalez.Nu stiu unde il gasesc.Stiu doar ca de cativa ani nu se mai fac placi de sunet separat ele sunt integrate in placa de baza de aia ma gandisem sa fac treaba cu driverul placii de baza desi mi se parea si mie cam incomod.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Sandu3):

La windows 10 reinstalarea driverului de sunet se face in device manager, unde efectiv te duci si ii dai uninstall, apoi update windows si se reinstaleaza
la windows 7 trebuie sa ai driverul separat, pe care il gasesti pe net, dar iti trebuie mai intai sa aflii care e placa de sunet samd
eu nu vreau sa scriu un roman de instructiuni, dar din cauza ca eu sunt la un nivel de IT extrem de ridicat (totusi, traiesc din asta) nu o sa intelegi nimic si o sa ma intrebi la fiecare pas pana o sa ma satur de "bunul samaritean"
asa ca... iti cam trebuie un specialist... IRL, sorry

| Sandu3 explică (pentru Zuzu1991):

Nu am rezolvat.Se pare ca e mult mai complicat decat ma asteptam.Tocmai am terminat cu cineva prin Team Viewer care pare priceput la IT dupa cate mi-am dat seama si sa cam dat batut.Nimic nu functioneaza.Pana si sunetul de la"intrarea"Windows-ului cand dau drumul la calculator nu mai merge.Am schimbat trei browsere, nu merge sunetul pe nimic care sa poata fi auzit pe internet, nu merge sa asculti muzica MP3 de pe un stick de memorie, exemplu.Deci tot ce e audio e"mort"si nu inteleg de ce. Duminica aveam sunet, luni nu mai aveam.Brusc.Si calculatorul nu a mers in timpul asta.Asa...peste noapte.In loc de sunet are un fosnet ca si cum s-ar lua imaginea la televizor si sunt"purici"daca ma intelegi.Si cand te gandesti ca parea o chestie minora.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să verifici și partea de hardware. Poate s-a întâmplat ceva cu mufa jack de la pc.
Sau poate că din neștiință ai introdus mufa de la sunet în mufa de la microfon.
Dacă este nevoie reinstalezi windows-ul și apoi toate soft-urile din nou.
Câteodată și driverul plăcii video poate să fie responsabil cu sunetul, deoarece prin mufa hdmi trece și imaginea și sunetul.
Problema nu este de nerezolvat; în ultimă instanță îl duci la un service.

| Sandu3 explică (pentru Zuzu1991):

Mda...e posibil sa ai dreptate cu stricatul placii de sunet.Cam la concluzia asta am ajuns si eu.M-am dus si eu in DEVICE MANAGER la Sound, video and game controllers am dat Update driver software si mi-a gasit ceva Windows-ul, pe care la si instalat(AMD high definition audio device)Deci teoretic ar fi trebuit sa mearga.Nu merge.Nici pe browsere si nici conectat la USB pe muzica MP3.Am dat apoi Roll Back Driver si ma intors la ceva ce pusesem eu saptamana trecuta, ceva cu Dolby, nu imi aduc aminte sa fi avut asa ceva pana la incidentul asta.AMD-ul cred ca este al lui, la recunoscut si la instalat imediat.Dar in continuare nu se aude. Daca era de la driverele audio de la Windows s-ar fi reparat, dar daca nu merge nici conectat la USB care e o sursa externa si nu are legatura cu Windows-ul si cu driverele lui...acum incep si eu sa cred ca mi s-a stricat placa de sunet, care e pe placa de baza.Integrat in ea.Sincer acum vad pentru prima data acele placi de sunet.Nu stiam ca exista asa ceva.Multumesc de informare.O sa vad ce pot face pe mai departe.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Sandu3):

Cu placere

| Sandu3 explică (pentru Zuzu1991):

Si la placile astea minunate, le mai faci ceva? Le bag in USB dupa care iau jackul de la boxe il bag in ea si merge? Sau isi cauta un driver? Ca la mouse a cautat ceva pe acolo si a instalat inainte.In alta ordine de idei...decat sa schimb placa de baza care e o caciula de bani cred ca mini placutele astea salveaza situatia intr-un mod excelent.Si ce placa de baza am eu, sigur nu mai gasesc asa ceva.Din 2008.Deci sa inteleg ca merg fara probleme, nu?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Sandu3):

Cand cumperi un device, ORICE DEVICE, iti da implicit si driver
si da, o infigi in usb si bagi jack-ul de la boxe in ea