| marian1198962147 a întrebat:

Hei!
Am un prieten care sustine ca mi-a instalat in telefon o aplicație sau ceva de genul ( nu am reușit sa o gasesc) prin care poate vedea ce am facut eu pe telefon istoric net, locatie etc
In primul rand am nevoie sa stiu cum o gasesc pentru a o elimina din telefon
Si care sunt aplicatiile astea, de unde se pot lua si cum fac sa nu se vada

vreau sa ii răspund cu aceeasi moneda happy

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Bună, Marian,

Te sfatuim sa iti salvezi datele din telefon pe un dispozitiv extern si sa il resetezi pe acesta la setarile din fabrica. Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date, el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja telefonul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicatii straine și nu da acces altora la telefonul tău.

Cât despre răspunsul cu aceeași monedă, noi te sfătuim să nu faci acest lucru pentru că este ilegal.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ii faci o reclamatie.
Se numesc stealere, RAT-uri, keyloggere, depinde precis ce face.
Stealere: fura istoric, marcaje, parole direct din folderele browserelor.
RAT: are access deplin de la distanta
Keylogger: inregistreaza fiecare tastare, iar mai nou, aceste unelte includ si screenshot-uri si poze facute cu camera.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Dai in telefon la aplicatii instalate.

| SantalPorcocale a răspuns:

In primul rand, du-te undeva prin oras si dupa suna-l si vezi daca poate sa-ti zica unde esti in momentu respectiv.

Daca nu poate, clar isi bate joc de tine, nimic mai mult

| teo530 a răspuns:

Sti ca poate a vazut deja intrebarea?

| gabicoo a răspuns:

În cazul tau sunt doua variante:
1- a facut mișto de tine.
2- e pe bune. Exista astfel de chestii mascate in aplicatii legitime. Nu pot fi descarcate de pe Magazin Play.
Sfatul meu, ca sa scapi de stres, muta pozele si muzica de pe telefon pe un card, apoi reseteaza telefonul (adica revii la setarile din fabrica). Asa se sterge tot ce ai instalat pe telefon inclusiv virusii sau aplicatiile spion bagate de amicul tau.
Cum sa te razbuni? Cand îi prinzi telefonul fa si la el revenirea la setarile din fabrica. Asa va pierde toate fotografiilie si muzica stocata pe telefon.
Succes.
laughing

| GdX a răspuns:

Eu cred ca face misto de tine. Baga ceva cautari pe net si apoi intreaba-l ce ai cautat. Stai linistit ca nu ai nimic. Totusi pentru faptul ca te-a stresat cu chestia asta, ai putea sa mergi la politie sa ii faci o plangere ca sa ii iasa din cap glumele.