| anonim_4396 a întrebat:

Heyy tpu...Am facut mai de mult o poza (acum 1 luna) cu mine si o prietena in care tineam un prezervativ in mana.Dar nu mi se vedea toata fata,ci un sfert, iar prietena mea deloc.Si pe un grup,am trimis poza (erau de incredere acele pers.) Dar acum,acea pers. A trimis poza unuia, care a postat o pe un grup public.Si cam toata lumea o sa ma faca curva
AM INCERCAT SA SPUN LA UNELE PERSOANE CA EU NU SUNT CEA DIN POZA am facut asta ca sa nu zica nimeni nimic.dar maine ma astept cu injuraturi si chestii de genu Ce sa fac ca sa nu creada ca eu sunt in poza? Va rog, nu va bateti joc

16 răspunsuri:
| Crinela9 a răspuns:

Bună! Din păcate trăim în generația în care cuvântul "curvă" este la modă, dacă ai o altfel de atitudine vei fi numită tot așa, dacă ai mai multe relații, fără să fi făcut nimic, ești tot așa. Ce te sfătuiesc eu este să încerci pe cât posibil să nu pui la suflet și altădată să fii foarte atentă la cine trimit anumite poze deoarece în nimeni nu poti avea încredere cu adevărat. Si iti mai dau un sfat, nu e treaba nimănui cum anume ești tu. Nu iti dau ei să mănânci și nu te cresc ei sau te întrețin așa că ceea ce faci tu e doar treaba ta. Sper că te-am putut ajuta.

| CosminFlo a răspuns:

Pai ce sa faci mai, daca exista acest "anturaj"

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca poti sa faci asta oricum poza o data ce a ajuns publica se va trimite mai departe si se va umple internetul.
Singura solutie e sa mergi sa depui o plangere persoanei respective cum ca a postat o poza cu tine fara permisiunea ta.

| PanaitAnaSofia a răspuns:

Nu stiu dragă dar ți-ai cam făcut-o cu mâna ta.Zi și tu că e sora ta (inventează o soră falsă) care e mai mică că tine cu 2-3 ani sau mai mare cu 2-3 ani.Cel mai prost sfat ever, dar e ok happy

| DaniTDCI a răspuns:

Depui o plangere la politie de oarece a publicat poze cu tine fara acordul tau, atentie maxima pe viitor, succes

| xerxes1 a răspuns:

Ai facut poza, iti asumi responsabilitatea.
Nu o mai da cotita.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti minti, fiindca asta te va face de rusine. Tu stii ca nu ai facut nimic rau, dar din clipa in care vei rosti prima minciuna, vei fi facut ceva foarte urat si rau si practic vei merita tot ce ti se intampla.
Ignora pur si simplu intamplarea, va trece in acteva zile. Nici nu confirma, nici nu infirma.
Iar pe viitor invata doua lucruri: niciodata, nici cand esti perfect singura sa nu faci lucruri pe care nu ti le poti asuma in fata intregii lumi. Si al doilea: daca vrei sa pastrezi un secret, trebuie sa il stii numai si numai tu. In clipa in care ai spus ceva unei alte persoane, poti fi 100% sigura ca secretul tau va deveni public, fiindca nimeni nu are obligatia sa iti pastreze tie secretele, daca tu nu le pastrezi.
Si inca ceva: schimba-ti anturajul, e de proasta calitate, eu pana pe la 30 de ani nu am rostit niciodata cuvantul curva, e rusinos pentru un tanar sa foloseasca genul asta de cuvinte.

| Deserth a răspuns:

Doamne fereste, bine macar ca nu tineai altceva in mana.

| x0x0o a răspuns:

In general nu merge treaba asta cu "nu sunt eu in poza" sau "sunt,dar credeti ma nu e ceea ce pare" pentru ca omaneii tin sa exploateze foarte tare un lucru atunci cand observa ca ne doare. in adolescenta mai toti sunt "vanatori" de barfe si cam toti le imbogatesc cu ce pot ca sa le faca mai atractive pentru altii. ideea e urmatoarea:cu cat arati mai mult ca te deranjeaza,cu cat dai mai multe explicatii,cu atat prietenii tai vor exploata la maxim poza aia. cred ca solutia la problema ta e sa fii mai asumata,sa incerci sa faci din acel subiect o caterinca. incearca sa intorci altfel povestea : "uite, am facut educatie sexuala la scoala si am primit prezervative cadou etc..."ai putea sa fii mai inventiva astfel incat povestile pe care le nascocesti sa nu scuze poza, ci sa creeze impresia ca tu din intamplare ai gasit acel prezervativ si ati facut putin "misto". oricum, e chestie caracteristica varstei tale. prezervativul ala e doar un mijloc de protectie, nu e nimic vulgar, dar nu multi sunt prea copti ca sa inteleaga unele lucrui la varsta ta.

| Raducons a răspuns:

Nu trebuie sa îi convingi pentru ca asa le atragi atentia.mai bine nu bagi in seamă si raman doar cu banuiala ca esti tu.

| mentholinks a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica de asta. E bine ca te protejezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ce ai putea sa mai faci, daca deja te-ai pozat cu prezervativul in mana? Te incriminezi singura!
Cat despre faptul ca incerci sa-i convingi pe altii, ca nu esti tu in poza, este deja tarziu, ajungand un sfert de fata, sa-ti dai seama cine este in poza.
Ma rog, ti-ai facut-o cu mana ta, iar acum suferi consecintele faptelor tale.
Ce mai poti face? Nimic!
Incearca sa vorbesti cu cel care a postat poza, sa o scoata, ca o vor copia mai multi colegi si in cateva zile, toata scoala te vede.

| fatiggue a răspuns (pentru Deserth):

Cum ar fi

| Deserth a răspuns (pentru fatiggue):

Morcov si doua mere

| fatiggue a răspuns (pentru Deserth):

Csf.s-a apucat de „gătit" fata (=

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Ne pare rau ca treci printr-o astfel de situatie neplacuta. Pe viitor, iti recomandam sa ai mare grija de informatiile tale personale. Odata ce o poza sau o informatie este postata pe Facebook sau trimisa altcuiva, acel continut scapa de sub controlul nostru. Poza poate fi preluata de oricare dintre prietenii din lista si salvata pe un alt computer, postata pe un alt website sau chiar modificata si, mai apoi, va fi mult mai greu de indepartat.

Referitor la situatia actuala, sfatul nostru este sa nu iti minti prietenii sau colegii, iar daca ei se comporta urat sa vorbesti cu un profesor sau unul dintre parinti. Faptul ca apari intr-o poza langa un prezervativ nu inseamna ca ti-ai inceput viata sexuala si nu e nimic rusinos pana la urma – obiectul respectiv este unul foarte important si util.

Daca situatia se înrautateste si ajungi sa fii hartuita din acest motiv, scrie-ne la ajutor@oradenet.ro