| ramonatm17 a întrebat:

In ultimul timp am inceput sa imi dau seama cam de ce fel de persoane sunt inconjurata. Ma refer la prieteni/prietene. Am incercat pe cat posibil sa ma rup de acele persoane pentru a evita anumite discutii. Sunt o fire destul de impulsiva si tot timpul spun lucrurilor pe nume, dar de data aceasta am incercat sa evit orice fel de discutie pentru a nu intra in polemici.

Dupa ce fata pe care o credeam cea mai buna prietena a mea m-a tradat, am preferat sa vorbesc cu ea doar strictul necesar, incercand sa ma imprietenesc cu o alta fata, fata de care nu eram la fel de deschisa, dar incercam sa leg o prietenie. Peste putin timp fata respectiva mi-a prezentat un baiat, care ulterior a ajuns sa ii cam placa de mine, sa puna poze cu mine la avatar si chestii de genu. Cand tipa a observat a inceput sa ii zica lui ca eu sunt o curva ca am avut multe relatii si ca am facut sex cu multi baieti, ca fac sex oral la toti si chestii de genu.

Am rupt orice fel de legatura si cu ea preferand sa ii dau ignore, dar am observat ca nu inceteaza cu discutiile de genu. Ba mai mult acum dupa ce ma face curva si in toate felurile ma mai ameninta si ca ma bate.

Eu am constiinta impacata ca nu sunt cum zice ea si cum incearca sa-i faca pe altii sa creada. Ce sa fac? Nu vreau sa ajung la discutii mai profunde, dar ea insista cu amenintari care au devenit obositoare. Cum sa ma port pentru a trece de aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
| mikkhhell a răspuns:

Daca te consideri impacata cu tine restul nu mai conteaza, trateaza totul cu o indiferenta absoluta, nu te mai agita degeaba, nu incerca sa demonstrezi contrariul ( cu astfel de persoane nu poti, este ca si cand te-ai bate cu morile de vant), nu intra in polemica cu asfel de persoane (ele ocazia asta asteapta), cand le intalnesti nu le da nici-o atentie (priveste prin ea/ele ca printr-un geam), iar pe viitor incearca sa inveti din experienta de viata acumulata si din greselile facute de tine alegandu-ti prietenii, amicii si anturajul care merita tot respectul si care sunt/este alaturi de tine si la bine si la rau.

2 răspunsuri:
| karrinna a răspuns:

Mai bine las`o sa vorbeasca daca era asa tare in gura precum se lauda te cauta si te batea trateazo cu indiferenta.

Si mai bine nu ai incredere in nimeni pentru ca nu exista PRIETENII decat simple cumostinte.

Incearca si tu sa nu mai vorbesti cu prietenii comuni pe care ii aveti :*

In viata te lovesti de multe dar cu timpu trec toate belelele. Acuma primesti si tu o lectie de viata pe care poti sa te bazezi toata viata acum la,, moda'' eee prietenii da frate cand e belea eu fug tu daca ramani nu e vina mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am trecut si eu prin astfel de discutii; tot datorita prietenei mele ":cele mai bune:`. INDIFERENTA doare cel mai tare.Incearca sa legi noi prietenii, astfel ii vei arata ca nu-ti pasa de ea si de vorbele ei aiurea. Astfel am putut si eu sa trec peste asta chiar daca au trecut aproape 8 luni de atunci, inca aud vorbe, dar nu le mai pun la suflet pentru ca eu stiu cu adevarat cine sunt, ce fac. nu altiihappy