| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Salut, ajuta daca imi schimb memoria ram acum am 8GB si intentionez sa fac 16GB ma ajuta la performanta? ceva in plus?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate. Avantaje ar fi ca poti dezactiva fisierul de swap si ca practic nu vei mai avea erori cu nu se poate aloca memorie. Dar nu e neaparat sa simti ca e real folositor.

| Simpatic a răspuns:

Sigur ca ajuta adaugarea a inca 8 GB RAM
Dar nu ne-ai spus la ce device> PC sau laptop
Nu ne-ai zis ce frecventa! una este o memorie DDR3 si alta DDR4 sau DDR5!
Ia in calcul pentru o performanta maxima sa cumperi un kit format din 2x 8 GB DDR...(ce DDR ai tu ) pe care sa il montezi in dual channel
Insa, nici daca mai aduagi inca o bareta de 8 GB fata de cea existenta si nu va fi in dual channel nu este ceva rau!

Ca sa te bucuri insa de frecventa optima cumpara o placuta DDR la frecventa suportata de deviceul tau nu mai mare!

Un exemplu, sa zicem ca placa ta de baza suporta frecventa de 2666 mhz si tu pui o placuta de 3000 mhz, ti-o va limita tot la 2666 mhz
Deci cumperi cat ai maxim actual nu mai mult caci nu vei beneficia de frecventa in plus

| NLS a răspuns:

E vorba despre laptop sau PC?
Ce procesor ai,
si care e modelul placii de baza? (in special daca e un PC, ajuta sa stim asta)
Ce frecventa si ce latenta (CL) are placa actuala?
Ai o singura placa acum, sau 2x 4GB?

Raspuns:
In general daca procesorul e cat de cat actual si cat de cat capabil, bineinteles ca ajuta sa ai 16 GB in loc de 8.

Ideal ar fi ca cele doua placute sa aiba specificatii identice (aceeasi frecventa, aceeasi latenta(CL), aceeasi marime(capacitate in GB), si acelasi voltaj).
In acest fel, vor lucra in Dual Channel, si le va creste performanta cu 20-30%.

Insa nu te astepta sa vezi 90fps in jocuri, daca acum ai 50.
Castigul de performanta in jocuri e relativ mic, maxim 10 fps in plus, pentru ca jocurile folosesc memoria placii video, cand aceasta e suficienta.
Doar ce nu incape in memoria RAM a placii video va fi incarcat si prelucrat in memoria RAM a sistemului.
Deci daca ai o placa video cu 8GB RAM, putin probabil sa te ajute mult acest upgrade.

Daca placa video actuala are putin RAM, de exemplu 4GB, atunci 16 GB in sistem se vor simti pentru jocuri, si pentru orice mai faci cu el.
DAR factorul cheie este sa ai un procesor potent, care sa poata prelucra informatia stocata in RAM.

| ReddY25 a răspuns:

Normal

| siriusblack98 a răspuns:

Pai normal ca ajuta, e vorba despre un upgrade la viteza de accesare pana la urma.

| rosten a răspuns:

Certainly, it's undeniably beneficial as it pertains to an enhancement in access speed. https://apkwa.net/pt/gb-whatsapp/