| anonim_4396 a întrebat:

Salut cine ma poate ajuta > recent am tot auzit prieteni vorbind ca este posibil sa transferi din memoria ram pe placa video astfel aceasta devenind mai performanta > asta e tot ce stiu daca ma poate ajuta cineva dau funda!

Răspuns Câştigător
| Zoricutzu a răspuns:

Depinde ce fel de placa video ai, daca ai pe placa de baza cu memorie shared se poate( adica din memoria totala a calculatorului, din bios, se poate imparti o parte pentru memori RAM si o parte pentru placa video integrata ). Daca insa ai placa video separata nu se poate.
Ca sa intri in bios apesi Del sau F2 la restart de mai multe ori.
Placa video integrata o recunosti daca cablul care merge din unitate la monitor este conectat foarte aproape de cablurile pentru tastatura si mouse, daca e conectat mai jos, sub mufele USB, ai placa video separata si nu se poate sa schimbi memoria placii video din bios.

1 răspuns:
| kamikaze325 a răspuns:

Ms frate dar din cate vad nu se poate la mine stiu cate ceva despre calculatoarte am modificat prin bios ( bootarea drivul etc) dar daca e cum zici tu placa mea video e jos su usb iar tastaturta e mult deasupra orkm mersi nu gasisem pana acum pe nimeni care sa ma lamureasca pentru ca multi habar nu au.