| GoldenBoy17 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare legata de o Teapa pe care am luat-o pe OLX, am avut un PS4 in vanzare, m-a contactat un Gicuta care mi-a zis ca Imi plateste Produsul in avans, Integral, daca il trimit prin curier, eu, Ca orice roman, am zis DA, Cum sa nu, MI-a cerut cont bancar, a zis ca imi face transfer, dar cu conditia ca el vrea sa il expediez in aceiasi zi, cum eu nu sunt experimentat in chestiile astea, Am fost de acord, Mi-a dat niste Capturi de ecran cu Transferul( Pareau atat de reala ca nici cel mai destept om nu s ar fi prins) totul bun, m-am dus la Fan courier, il am trimis, Fara ramburs, fara taxe de platit, ca un cadou, ok, totul bine, Asteapta sa intre banii, Eu l am trimis la ora 13-43. Vine ora 16, vine ora 19, nimic! Am zis sa mai astept pana a doua zi, ca poate intarzie banca, Bine, fac asa, ASTEPT, a doua zi, Vine ora 14, vine 16. Nimic! Banii trebuiau sa fie deja in cont, ma uit la statusul Expeditie, apara ca LIVRAT SI RIDICAT, Bun, ala a ridicat coletul, Il sun, il intreb: Bai Gicuta, Ce Facem? N-a Intrat Banu’, apoi Zice Gicuta: Pai stai asa, cum sa nu intre BANU’? Pai se rezolva, daca prin banca nu au intrat, sun la ei, Vedem, a sunat gicuta( asa a zis el) zica are probleme cu contul si se duce la Western union, imi cere datele pentru western union, eu i le dau, ca sa primesc si eu banii pe ps4, astept 3-4-5 ore, nimic! Vine a doua zi de atunci, il sun, Bam, imi inchide, il sun iar, Numar ocupat, il sun de pe alt Numar, Bam, Telefon inchis. Ce s-a intamplat? Pai hai sa va zic, Cand ai mobile Banking, poti Face un ordin de plata, unde arata ca se trimit banii, Care-i smecheria? Pai Acel Transfer poate fi anulat in maxim 1 ora sau mai mult, sau, cum am patit eu, iti arata ca se trimit banii, dar daca contul e gol, Apara ca un Transfer real, doar ca in 24 ore apara ca respins de banca, practic, acel Gicuta s-a ales cu un ps4 gratis si eu cu o poza a unui transfer, ma intreb, pot face ceva in privinta asta?

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O plângere penală

| Violleta2022 a răspuns:

Plangere la Politie, pentru inselatorie.
Printeaza toate documentele care el ai, inclusiv screen shoturile facute de el, comunicarea cu el si tot ce ai.
Chitantele de la FanCurier si asa mai departe.
Din pacate, era de asteptat sa ti-o traga, ca nici o tranzactie bancara nu se poate afce instantanezu, banii intramnd de obieci a doua zi.
Ce a facut ala: a pus datele in computer si a luat un screen shot sa-ti arate tranzactia, inainte sa'i dea ultima comanda "plateste" pe care a anulat-o evident.
Asta este, ai furat-o rau!
Data viitoare, trimite cu plata ramburs princ urier, ca a fii sigur ca-ti iei banii, ori, astepti inati sa-ti intre banii in cont si apoi trimiti marfa.

| mgtow a răspuns:

Data viitoare cere plata prin paypal si pana nu ai banii nu trimiti articolul. Cu nr de telefon poti face reclamatie la police

| Lioana a răspuns:

Mi s-a facut si mie o plata anticipata pentru un produs de pe Olx dar nu m-am luat dupa dovezile omului ci mi-am verificat singura contul online ca sa vad daca au intrat banii. Intrasera in aceeasi zi in care au fost depusi. Ai cam greșit acceptand ca dovezi screenshoot-uri.
Prezinta screenshoot-ul acela la banca ta si intreaba daca e posibil sa fie doar o intarziere in livrarea banilor. Daca raspunsul e nu ai putea sa-i faci plangere la Politie. E singura solutie care ti-a ramas.

| CarcotasulVesel a răspuns:

AnaMaria50 a acoperit foarte clar ce trebuie sa faci cu politia
cu completarile:

0. ASTA E CEL MAI IMPORTANT, sa NU carecumva sa pleci de la politie fara numar de inregistrare a plangerii, altfel pmuilitistii or sa ignore tot, ca sunt LENESI GRUPA MARE!

1. plangerea TREBUIE sa fie PENALA, sa nu uiti sa mentionezi asta

iar data viitoare, ori ai banii in cont, nu conteaza cum sunt trimisi, sa ii vezi LA TINE in cont, ori prin western union, ori ii spui ca ii trimiti cu ramburs, insa nici asta nu e o treaba, din cauza ca s-ar putea sa te faca sa platesti curierul, degeaba, doar ca sa se simta el destept

de asemenea, cred ca nu strica deloc sa ii faci reclamatie si pe OLX, eventual cu o copie a tuturor datelor, si daca poti sa faci o poza si la declaratia de la politie si a numarului de inregistrare!

PS asta e doar o idee, daca curierul oricum face 1-2 zile, ai putea sa te duci la fancurier si sa incerci sa iti returneze pachetul, nu ai ce sa pierzi daca incerci

| xGamerZ212 a răspuns:

Olx are o politica de confidențialitate si nu are legea ce sa faca in privinta asta, o sa zica,, pai de ce esti prost si trimiti aiurea'' am luat si eu tepe, tot la fel s-a intamplat, in zadar, ma tem ca nu ti vei mai lua consola sah banii pe ea

| Lucian2473 a răspuns:

Gicuta trebuie lucrat ca la carte. Fara politie deocamdata.
Daca mai este pe OLX si vinde ceva, il prinzi. Cineva care vrea sa te ajute sa puna ceva la vanzare. Lupul e arunca si daca inghite momeala e ok. Tot asa trebuie facuta si vanzarea asta. El trebuie sa iti dea o adresa de exepdiere, nu? EI, te duci tu cu un nene cu ceafa lata pe post de curier. Ii trimiti sms cand esti aproape de el sa te astepte in fata blocului.

| darrio2007 a răspuns:

Teapa in toata regula. Daca nu ar exista fraieri ca tine nu ar exista nici hoti pe lumea asta.

| GoldenBoy17 explică (pentru xGamerZ212):

Chiar daca am dovezi? Nu pot sa ii mai fac nimic? Adica politiei ce ii trebuie ca sa pot sa fac ceva? Iar olx nu ii ajuta pe Politisti?

| xGamerZ212 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Traim in romania...nu stiu ce sa zic trebuie dovezi concrete.

| Simpatic a răspuns (pentru xGamerZ212):

Ba da sunt obligati, ai site romanesc te supi legii romanesti, Gicuta are IP cu care s-a conectat la cont si poate fi depistat.
Doar ca este nevoie de plangere penala ca sa intre Procurorul pe fir si apoi este vorba de cateva zile si fraier ala va fi prins.

| Simpatic a răspuns:

Mergi la politie, astfel de escroci nu trebuiesc sa ramana nepedepsiti.

| xGamerZ212 a răspuns (pentru Simpatic):

Mai tu esti cu capul? Politia română nu se implica mai inteligentule

| GoldenBoy17 explică (pentru xGamerZ212):

De ce?

| xGamerZ212 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Din simplul motiv ca avem o comunitate de rahat

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Poți apela la Poliție cu o plângere pentru înșelăciune.

| ddvsg a răspuns (pentru Lucian2473):

Sa mori ca tu ai cere curierul la adresa ta ))))

| GenSto a răspuns (pentru Simpatic):

Cartela prepay, cumpărată special pentru teapa respectivă, apoi aruncată. Nu te ajuta Ip-ul.