| AndreiG11 a întrebat:

Aveam un laptop pe Olx la vânzare. Am fost contactat de un tip, că îl vrea și să-l trimit, dar cu livrare cu verificare. Zis și făcut. Am luat laptopul, l-am împachetat și l-am pus la Fan Courier. Când a ajuns la destinatar, acesta a verificat coletul după care l-a refuzat zicând că în interior nu este laptopul promis ci doar un display. După câteva analize pe care le-am făcut, eu cred că la verificarea coletului el a sustras laptopul trimis de mine și a pus acel display in cutie, apoi l-a refuzat. Ce pot face?

23 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De vina e curierul. Faci plingere la curier. Si mai e o mare problema - tu trebuia sa faci verificarea DE FATA CU CURIERUL, ATUNCI CIND L-AI PRIMIT! Acum o sa fie mai greu, dar ar trebui sa poti reusi sa recuperezi ceva. Buba e ca dureaza...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| AndreiG11 explică (pentru sadrian46):

Cum adică nimic?

| AndreiG11 explică (pentru GabiDumitrescu):

Problema e că era macbook de 5000 de lei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AndreiG11):

Ai luat o țeaăpă pe cae nu ai cum să o demonstrezi la organele de ordine și nic la firma de expediție. Așa că nu poți face nimic.
Adică nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiG11):

Ghinion. Tu nu te uiti ce rating au aia la care vinzi? Sau si tu vinzi lucruri furluate? big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Aici e vina firmei de expeditie/a curierului care a avut coletul. Ala trebuia sa stea cu ochii vultur la verificare. Cel mai probabil curierul e complice cu teparul. Sau extrem de incompetent.

| AndreiG11 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sincer, încă am rata la el. Am întrebat în stânga și-n dreapta, concluzia este că am luat țeapă. Mă voi duce mâine dimineață la poliție sa vad ce rezolv. Mulțumesc pentru ajutor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu este neapărat vina curierului. Am citit mi se pare că exact aici pe TPU un caz în care destinatarul a fost așa un țepar încât curierul a trebuit să îl demaște foarte greu.
Așa își câștigă unii pâinea. Poate face o plângere la firma de expediție, dar aceasta ar trebui să declanșeze o anchetă polițienească ceea ce nu va face din lipsă de personal și logistică.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiG11):

Si atunci de ce mama naibii ai vinde ceva la ce ai facut rata? Efectiv mindblowing. La curierat ai vorbit? La ei trebuia sa suni din secunda in care ti-ai dat seama de teapa. Ia frumos si documenteaza ce s-a intimplat in scris, trimite emailuri la olx si la curier, apoi ia si suna la olx, curier, politie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Daca e verificare la livrare, curierul trebuie sa imi respire in ceafa si sa nu ma lase sa ies nicaieri din raza lui vizuala "sa fac verificari" si alte scuze. Asa se dau tepele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ai cunoscut profesionișți.
Un exemplu din domeniu.
În vremuri comuniste la un penitenciar se juca cărți pe sume mari.
Ca să le confiște cărțile erau așezați la rând și contolați.
Primul controlat depunea cărțile în buzunarul caraliului care in conrtrola. Apoi ultimul din rând, după ce era controlat le lua înapoi de la unde le depusese primul.
Dacă cel ce a dat țeapa face asta tot timpul, câștigă bine.
Se uită pe Olx, cumpără, înlocuiește la retur inclusiv telefoane mobile și așa mai departe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Cistiga, dar la un moment dat tot e prins. Vezi de exemplu cazul recent cu tiganii aia jegosi din Iasi care dadeau tepe de genul.
https://www.bzi.ro/......lor-695885
https://www.bzi.ro/......te-3931378

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e adevarat ca nu se poate face nimic, curieratul ar trebui sa fie obligati de organele abilitate sa plaetasca valoarea coletului.
Tu cand vinzi ceva declari o valoare
E adevarat ca nu stiu cate probe are vanzatorul pagubit DAR NICI CUMPARATORUL TEPAR NU ARE PROBE SA SE APERE! dar odata ce eu am declarat 5000 de lei valoarea laptopului, e de la sine inteles ca nu puteam sa vand un display la acesti bani.
El (cumparatorul) trebuie sa mearga la politie de urgenta, cei raspunzatori trebuie sa fie trasi la raspundere! Ori cel de la curierat a fost complice cu escrocul ori este unul foarte prost, au mai fost cazuri in care cei de la curierat au fost fraieri si neatenti si escrocii au schimbat in cateva secunde telefoane scumpe cu machete!
Si nu este asa, nu traim intr-o tara in care politia e un rahat, tin sa precizam oricat de mult am blamat si voi blama autoritatile din Romania, avem printre cei mai buni politisti din lume, sunt infractori care nu au fost prinsi in nicio alta tara decat in Romania.
Nu stiu care este prcedura legala, dar atata timp cat cel care a vandut bunul are numele, prenumele, AWB si adresa acelui nenorocit, ar trebui sa fie suficiente pentru a se incepe o ancheta.

| Simpatic a răspuns:

Stii ce mi-as dori eu sa se intample cu teparii, ca toate societatile mari precum olx sa puna pagubitului la dispozitie adresa reala prin IP numele si prenumele teparului.
Si te duci frumos la el in oras si il astepti asa cu doi golani langa tine, si sa-i dai de 5000 de lei spitalizare!
Asta merita toate gunoaiele de tepari.
Daca mai da raport vreun prost inseamna ca e tepar si teparilor le dorim sa se imbolnaveasca de coronavirus fara vindecare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Unii e prinși și alții nu. Iar asta findcă iepurele câștigă cursa cu vulpea căci ea aleargă pentru masa de seară iar el ca să își salveze viața. Pentru aceia, este o afacere cu risc pe care și-l asumă. Vezi cât de mare este afacerea mondială ilegală cu droguri și cât de puțin investesc polițiile comparativ să o combată. Să nu înțelegi că îi apăr. Constat evidențe.

| JicaContra a răspuns:

Dat telefon la firma de curierat
amenintat cu politia si caz penal
e clar ca ala la care a ajuns, i-a dat 1000lei curierului, si a manarit toata treaba
nu te coafeaza raspunsul firmei de curierat, atunci intr-adevar mers la politie si depus plangere penala

dupa care expus cazul la ProTV... e CLAR ca e o solutie FOARTE BUNA DE FURT!
iar asta asa, ca sa phoota putin in kur politistii LENESI din tara asta (adica TOTI politistii)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

E de la sine inteles ca nu puteam sa vand un display la acesti bani.
E de la sine înțeles, dar nu ai dovezi că a fost așa și nu altfel.
Este cazul când a asigurat coletul la o anumită valoare și atunci firma te despăgubește.
Da, să înceapă o anchetă, dar cine să o înceapă?
Știi ce zice procurorul în acest caz? La cuvântul tău contra cuvântului lui, îi dă dreptate pârâtului.
Procedura legală, depui plângere. La care poliție? La tine acasă?
Unde s-a produs fapta? Dincolo, sau pe traseu.
Cine sunt implicați? Curierul, cumpărătorul, firma de curierat.
Procurorul acuză iar judecătorul judecă pe dovezi nu pe declarații.
Și mai poate face ceva poliția. Să spună că este un caz civil, să dea în judecată firma de curierat. Probe, dovezi, pauză. Cauză pierdută din start.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow, asta da profesionist care ti-a tras teapa, odata ce avea pregatit un computer cu aceleasi caracteristici, dar probabil o vechitura sau doar o carcasa.
Ce scrie oare in regulamnetl OLX-ului, sa NU vinzi sau cumerpi nimic, adac nu te intalnesti in persoana cu cumparatoruls au vanzatorul?
Ai ignorat cu buna stiinta acest lucru si ai luat teapa.
Sansele de recuperare sunt nule, fiindca ala de ti-a dat teapa de 5000 lei, este "smecher" de profesie si cu siguranta nu si-a dat numele real, iar numarul telefonului se poate schimba, cu o cartela de 3-4 euro.

| Simpatic a răspuns (pentru JicaContra):

Auziti cand mai vedem asasinate prin scari de blocuri sa stiti ca au fost cu motiv!
Vai criminalii dar unii ajung la capatul rabdarii cand sunt tepuiti cu sume mari de infractori si devin psihopati, asa ca nu le mai plang de mila nenorocitilor omorati pentru astfel de fapte.
Ala care i-a dat teapa baiatului asta nu e nici la prima nici la ultima teapa data cuiva!

Imi amintesc de un caz de la stiri ca un samsar nenorocit i-a vandut unui tampit o masina, ala a descoperit ca masina avea o hiba si l-a sunat pe samsar sa-i aduca masina inapoi si asta sa-i dea banii inapoi, cred ca suma nu depasea 2000-3000 de euro.
Samsarul pervers a dat-o ca "tu ai stricat masina si acum vrei banii inapoi"
Cumparatorul care s-a dovedit a fi si psihopat i-a adus aluia masina in fata casei si a lasat-o acolo timp de o saptamana...
Intr-o dimineata pe la ora 5 psihopatul pagubit i-a spart usa samsarului si atentie l-a decapitat cu drujba...bai deci asa ceva cum numai in filme vezi.
Asa ca domnii escroci sa fie atenti nu se stie peste cine vor da intr-o zi si sa nu le plangem de mila cand vor fi sarmanii ucisi...

| floreadan a răspuns:

Curierul este cel de vina, contacteaza Fan Courier cat mai curand.

| SoareDaniel a răspuns:

Interesanta povestea ta, Annastasia practic ti-a oferit pe tava explicatia, ala te-a facut ca ''mici'' pe gratar, identitate si locatie falsa, i-ati adio.