| megabum a întrebat:

Am o problema la care chiar sper sa ma puteti ajuta. Eu am o tableta Prestigio MULTIPAD 4 Diamond. O am de aproape 2 ani. Mi-a mers foarte bine, fara nici o problema, pana acum 2 luni cand navigam pe internet si am primit dintr-o data un mesaj in care scria ceva de genul "Tableta dumneavoastra a fost infestata cu un virus periculos, va rugam apasati OK pentru a elimina virusul". Eu am ignorat mesajul si nu am apasat OK, crezand ca mai mult ca sigur este o farsa. Dupa o luna, iar acelasi mesaj. A inceput sa apara din ce in ce mai des. Imi apare cam de 3 ori pe saptamana si nu am dat OK niciodata. Ei bine, acum tableta mea... parca a luat-o razna. Umblu ce umblu pe ea, apoi isi face de cap. Tableta functioneaza singura. Imi intra in aplicatii singura, imi iese din aplicatii singura, imi mareste imaginea singura, o miceste singura, ba chiar isi misca ecranul singura. Imi scrie singura anumite "coduri" pe care nu le inteleg sub nici o forma. Imi este frica sa nu am un virus in tableta... si sa fie un... un hacker care imi controleaza tableta. Credeti ca este posibil acest lucru? Oare asta este cauza? Imi este frica. Nu stiu ce a fac. Mi-am luat un antivirus si imi opreste scanarea automat (tot tableta face asta, nu antivirusul, ca si cum nu m-ar lasa s-o scanez). Oare daca ii dau un restart din fabrica se va repara? Sper ca da... daca nu, atunci nu stiu ce sa mai fac. Va rog ajutati-ma, dati-mi niste sfaturi.

3 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Ne pare rau ca ai intalnit o astfel de sitatie neplacuta. Salveaza datele tale prin back-up si mai apoi reseteaza tableta la setarile de fabrica pentru a scapa de virus.

Pe viitor, iti recomandam sa iti instalezi un program antivirus pe tableta.

| MyNameIsJohnny a răspuns:

Ugent, du-te la firma aia / undeva unde se repara foarte bine tablete. SI CAND MAI APARE MESAJU DAI PE OK, CA DUPA MERGE BINE SI MIE MI S_A INTAMPLAT LA TELEFON AM DAT OK SI TI_O SCANEAZA TI_O FACE BETON

| UrsulEpileptic a răspuns:

Iti sugerez sa nu apesi vreodata pe acel ok. In cel mai bun caz e doar o reclama, dar nu te va ajuta cu nimic. Cea mai buna solutie ar fi o resetare la setarile din fabrica. Daca va continua asa si dupa resetare sugerez sa te duci la cineva care stie sa faca resoft la telefon sa iti stearga efectiv tot ce este pe tableta si sa iti reinstaleze sistemul de operare(banuiesc android), ceea ce dureaza ceva din cate stiu. Intre timp incearca sa nu o mai folosesti pentru lucruri importante(nu stiu cati ani ai) cum ar fi documente pentru locul de munca, proiecte pentru scoala sau sa nu intri pe facebook sau alte site-uri ce, odata compromise iti pot aduce si mai multe probleme. Daca ai vazut tableta scriind singura linii de cod treaba este destul de urata. Iti recomand sa iei o masura cat mai repede.