| bogdanmihai469 a întrebat:

Pot sa ma pun pe Youtube cantand cu chitara o melodie a unei trupe romanesti inca activa? Pot avea probleme in privinta drepturilor de autor sau ceva?

Răspuns Câştigător
| AdrianAntoine a răspuns:

Nu contează atâta timp cât:

1. Nu selectezi opțiunea de monetizare (când uploadezi e dezactivată oricum)
2. Pui clar în titlu „Cover"
3. Dacă apare vreo problemă oricum vei fi anunțat, să mai arunci un ochi din când în când la „My videos" să vezi dacă nu ai vreo chestie în dreptul clipului cu "Marked for 3rd Party Content" sau ceva genul.
Eu am mai pus și un Disclaimer de genul: This is NOT for comercial use. All rights go to the original owner.
Îi poți da copy paste. Multă baftă!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, poate decat daca reuploadezi videoul original dar nu conteaza daca il canti.

| Cillyyyyyyyyy a răspuns:

Pune fără niciun stres!

| Ora de net a răspuns:

Buna,

In mod obisnuit ai nevoie de acordul autorului atunci cand folosesti un cantec, dar multe persoane pe Youtube nu fac acest lucru. Daca postezi un cover, lucrul care se poate intampla este sa primesti o notificare de la Youtube Content ID care te roaga sa stergi continutul - acest lucru se va intampla mai ales daca folosesti un negativ sau ceva preinregistrat. La trei astfel de avertismente, contul tau poate fi inchis.