| 223kkk a întrebat:

Stie cineva ce sistem de operare a folosit Tinkcode?

4 răspunsuri:
| AndradaHuțu a răspuns:

Linux,deși nu este un sistem de operare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndradaHuțu):

NU? Deci pot sa bat cuie cu Linux si sa fac si cartofi prajiti? Te rugam sa ne luminezi si pe noi astialalti... ce e Linuxul de fapt?

| Google342 a răspuns:

Linux da nu e sistem de operare este o familie de sisteme de operare de tip Unix care folosesc Nucleul Linux. Linux poate fi instalat pe o varietate largă de hardware, începând cu telefoane mobile, tablete, console video, continuând cu calculatoare personale până la supercomputere.Linux este cunoscut în principal pentru utilizarea sa ca server, în 2009 i se estima o cotă de piață între 20-40%. Cota de piață de desktop este estimată între 1-2% și 4.8%. În ultimii ani, Linux a început să devină tot mai popular atât datorită unor distribuții precum Ubuntu, openSUSE, Fedora, precum și datorită apariției netbook-urilor și a noii generații de telefoane inteligente (în engleză smart phone) care rulează o versiune embedded de Linux.

| combativul a răspuns:

Linux si Windows 7