| thezbx a întrebat:

stie cineva un program preferabil pentru linux (dar daca nu si pentru windows) care sa poata fi folosit asemenea unei masini virtuale, dar nu ca sa deschid un alt sistem de operare pentru pc, ci ca sa deschid un sistem de operare pentru telefoane (android sau iOS)?

3 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Emulator de android dar doar pentru windows
http://www.bluestacks.com/

| mariusmac85 a răspuns:

Poti folosi "virtual box" sa instalezi orice sistem de operare gen mai nou lollipop (y)
Priveste aici
http://videotutorial.ro/......irtualbox/
Bluestacks nu prea e bun ca iti cere sa platesti daca vrei sa-l mai folosesti sau iti cere sa instalezi unele aplicatii care probabil nici nu doresti sa le instalezi.
Asa poti folosi direct in virtual box cum iti arata in acel video (y)
O zi buna
Marius

| StefanKogut a răspuns:

Pai Android are emulator pentru el, merge si pe linux si pe windows in ADT sau Android Studio, se descarca free. Pentru IOS: nimic de la Apple cu exceptia ITunes si Safari nu e compatibil cu PC-ul asa ca, trebuie sa-ti faci o masina virtuala cu un MacOS si apoi sa descari pe el xCode (parca asa se cheama), e IDE-ul pentru Apple Development si acolo ai un emulator de phone si tableta. Functie de versiunea de MacOS pe care o instalezi, exista restrictii privind versiunea de iOS pe care poti sa o descarci si deci eventuale probleme de compatibilitate cu aplicatiile pe care vrei sa le rulezi, dar asta se testeaza in concret. Deasemenea o informatie inportanta: Nu poti rula masini virtuale de MacOS pe procesoare AMD, trebuie musai Intel. Daca vrei sa-ti faci o masina virtuala de MacOS si nu stii cum s-o faci, imi dai mesaj ca am una gata facuta, mai veche, dar aste e, pina cand iti faci una mai noua...