| RendezJohny a întrebat:

Un exemplu.
Descarc o melodie de pe internet (manea/romaneasca/straina).
Apoi o editez, schimb fundalul, pune alte imagini si o pun pe Youtube sau fac un colaj de 20 de piese si le pun pe Youtube ca (colaj muzica ) poate cineva sa imi blocheze video-urile sau canalul?

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Poate sa iti elimine continutul creat, daca nu respecta drepturile de autor.
La fel de bine poate solicita scoaterea doar a partii audio din postare, daca imaginile sunt originale, create de tine.
In ultima vreme, detinatorii de drepturi prefera sa iti lase clipul activ, care genereaza bani pentru ei. Adica obtin castiguri pe efortul tau, pentru ca ce ai postat nu iti apartine de drept.

| RendezJohny explică (pentru dannyel86):

Am vazut multe canale de pe youtu care fac colaje muzicale de tot felul si as vrea sa fac si eu ...folosind muzica de pe internat iar ca fundal de imagine diferite poze sau videoclipuri care nu apartin de muzica pe care o sa o introduc in colaj
Dar daca le remixez? Iau o melodie o remixez si o pun in colaj remixata mai poate face ceva?

| dannyel86 a răspuns (pentru RendezJohny):

Indiferent daca pui muzica originala sau remixezi, tot furt intelectual se cheama.
E adevarat, remix-ul e mai greu de depistat si partea audio poate fi eliminata daca cineva reclama in mod expres catre Youtube ca ai modificat originalul fara drept.
Chiar si asa, asta nu trebuie sa te opreasca sa-ti realizezi propriile proiecte media. happy
Pot dura ani pana sa primesti notificari negative din partea Youtube, iar pana atunci poti aduna aprecieri si comentarii pentru efortul tau.
Si eu am avut clipuri scoase de pe cont, pentru ca cineva si-a cerut dreptul de autor.
Acel video a stat pe Youtube 10 ani, fara sa deranjeze pe nimeni, si a strans peste 500.000 de vizualizari, iar intr-o buna zi, prin 2017 am fost reclamat, iar proiectul a fost eliminat cu totul, nu doar partea audio (desi pe partea video nu primisem reclamatii de la nimeni).
Ideea e ca trebuie sa te astepti la orice atunci cand folosesti munca altuia (chiar daca tu creezi una aparent originala).

| RendezJohny explică (pentru dannyel86):

Multumesc frumos ????????

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Youtube nu îți va permite să încarci pe platforma sa materiale care se află sub incidența drepturilor de autor. Mai multe despre asta poți citi aici - https://www.youtube.com/yt/about/copyright/#support-and-troubleshooting