| anonim_4396 a întrebat:

Am omoplatii foarte iesiti in afara ceea ce face ca spatele meu din lateral sa arate groaznic dar cand tin bratele sus sau in fata spatele e perfect, iar omoplatii stau cum trebuie.Stiti cumva ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Să pui masa musculara astfel încât să acoperi zona cu mușchi.
"Problema" ta, (deși e o chestie de estetica, nu o problema tehnica vorbind), este cauzata de scapula, și se vede diferit atunci cand ridici brațele înainte sau în sus pentru că scapula își modifică pozitia odată cu brațele. În articulația umarului se leaga humerusul cu scapula și mai sus clavicula (deși ea nu face parte neapărat din articulația umarului), dar toate își modifică pozitia odată cu brațele.

Caută exerciții pentru spate, in special pentru trapez și deltoizi, și pentru mușchii supra și infraspinosi și romboizi. În profunzime, sub trapez ai inclusiv un mușchi care se numește mușchiul ridicator al scapulei, (ca fapt divers). Spor.