| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Inainte cu 1 an in urma eram foarte cocosat (cifoza) si am incercat sa ma indrept sa merg pe strada drept. pe spate fara umeri lasati si gatul in jos ca un dinozaur si am stat intotdeauna lipit pe scaunul de birou (nu aplecat). Cand realizam ca stau cocoasat indreptam hop indreptam spatele trosnind si mergeam cu umerii ridicati. Acum am altceva... acum sunt scoliotic. am incercat prea mult sa stau drept si acum numai am corpul aplecat in fata sunt impins in spate ca in urmatorul videoclip : https://www.youtube.com/watch?v=IF55ruqjY8o#t=20 026 ( al 3 le-a din rand) si am omoplatii iesiti in afara. Cum pot indrepta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| express11 a răspuns:

Iei o coada de matura, apoi o treci prin spate si o prinzi in incheieturile coatelor, coada sa treata prin spate si dupa incheieturile coatelor.stai in fiecare zi cat poti cu ea-o ora-2 ore.iti vei corecta pozitia.