| briana_9376 a întrebat:

BUNA! Ce as ptea face pentru lipsa de calciu? A da si nu imi plac legumele si nici fructele(imi plac doar merele ciresele si capsunile) si am 7 ani asi nu prea mananc nici mancare gatita adica nu-mi place...

Răspuns Câştigător
| BuzeNice_2036 a răspuns:

1.Iaurt: o cutie de iaurt pe zi poate contine trei sfert din cantitatea necesara zilnica de calciu de care are nevoie organismul.Insa este bine de stiut ca iaurturile grecesti bogate in proteine contin mai putin calciu decat celelalte.

2.Lapte: dintr-un pahar de lapte fara multa grasime, poti face rost de asemenea de trei sfert de calciu necesar organismului, si este de asemenea o buna sursa de vitamina D. Daca nu iti place laptele, poti face un coctail de lapte, si asa nu va fi o problema consumarea a trei pahare de lapte pe zi.

3.Branza: nu trebuie mancat pe uscat, deoarece daca te ingrasi nu iti va face bine la articulatii.Numai 5 dkg pe zi pot semnifica pana la 30% din necesarul de calciu zilnic. Cele mai multe tipuri de branza contin si putina vitamina D.

4.Sardinia: conservele de peste contin foarte mult calciu si vitamina D, nu manca pe uscat, insoteste-l cu o salata sau ceai.

5.Oua: intr-un ou gasim 6% din necesarul zilnic de vitamina D, si anume in galbenus, asa ca foloseste si galbenusul in mancare nu doar albusul.

6.Somon si ton: in somon gasim acizi grasi de omega 3, care au rol cardioprotector, si de asemenea in 10 dkg putem acumula tot necesarul zilinic de vitamina D.Si tonul este o sursa la fel de buna, in 10 dkg gasim 39 % din necesarul zilnic de vitamin D.

7. Spanac: daca nu iti plac lactatele, spanul este o sursa buna de calciu.O cana de zeama de spanac fiert contine un sfert din necesarul zilnic de calciu, de asemenea contine si fibre, fier si vitamina A. Si alte legume verzui, cum este varza sunt sursa buna pentru acumularea acestor minerale.

8. Cereale vitaminizate si suc de portocale: numeroase cereale si sucuri de portocale sunt inbogatite cu calciu si vitamina D. Daca nu ai timp sa gatesti, din aceste alimente poti acumula necesarul zilnic de calciu si vitamina D. Iar vitamina C din sucul de portocale ajuta absorbtia mai buna a calciului.

+1 Miscare in aer liber: miscarea ajuta la construirea si mentinerea masei osoase, iar soarele stimuleaza organismul la productia vitaminei D. Funda? Apropo daca nu iti plac fructele si legumele ar fi bine sa te inveti sa iti placa nu te inteleg cum sa nu iti placa de exemplu: banana sau portocala? Iar de la legume chiar nu iti place nimic?! Atunci tu nu mananci supe sau ciorbe. Oricum sper ca ce ti-am dat eu sa fie bune!

5 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Bei lapte, mananci branzeturi si iaurt sau ajungi sa faci calciu injectabil. Ai grija ai 7 ani si esti in crestere ai nevoie de foarte mult calciu...

| MariA00 a răspuns:

Buna! Pai mananca fructele care iti plac si ia vitamine si calciu. Funda?

| alexralu34 a răspuns:

Mananca alimente bogate in calciu.

| andra_3837 a răspuns:

Du-te la plafar si ia pastiel calciu, magneziu, zinc

| briana_9376 explică:

Stai putin @Eduard vrei sa zici injecti? nu vreau mai bine mananc...le urasc