| Paula_Paula_1996 a întrebat:

Exercitiile cardio nu fac rau "formelor"? Ma refer la sani si la fund.Adica,as vrea sa dau burta jos, am citit pe internet si am gasit exercitii cardio.Dar nu vreau sa raman cu picioarele ca niste bete si nici sa raman fara forme.Ce as putea face sa scap de grasimea de pe abdomen?

2 răspunsuri:
| SorinelF86 a răspuns:

Exercitiile cardio nu fac rau, ele chiar iti tonifiaza musculatura. alergand iti maresti muschii picioarelor nu iti slabesc picioarele, iar ca sa dai burta jos ai nevoie de dieta in primul rand + exercitii cardio si abdomene pentru definirea muschilor abdominali

| RAY a răspuns:

Normal ca cand faci sport pierzi masa musculara e firesc asa ceva, imagineazati ca proteinele, grasimile sunt benzina ta de care corpul se foloseste, dar el vrea sa scape de grasimi la nevoie mai mult asa ca trebuie un stil de viata sanatos, adica sa ai deficit caloric, degeaba alergi 30 de minute si bagi o ciocolata, chiar eu m-am uitat minunat de cate calorii au alimentele sunt incredibil de multe, eu am mers 2 ore si jumatate doar pentru a arde ce manc la o singura masa, nu isi imagina ca e mult, am vazut azi un baton care la 50 de grame avea 450 de calorii isi dai seama o bomba calorica de fapt, totul sta in deficit caloric,sportul nu slabeste,sportul grabeste arderea caloriilor dar daca tu adaugi mai multe e tot degeaba, infometarea pune organismul pe urgenta adica vei arde mai putin, solutia e parerea mea low fat, low carb, high proteine asta e parerea mea, la 100 de grame de proteine 30% se ard prin metabolizarea lor plus ca tin de foame, dar ceva naspa e ca nu provoaca placere, vezi tu carnea nu provoaca placere de asta daca manci carne tot ti dor de dulciuri, organismul vrea zahar din moment ce asta e hrana creierului, pai trebuie sai dai legme multe team lamurit cu alimentatia?
acuma partea a doua sportul am inteles ca doar deficitul slabeste nu sportul da, desigur recomand slabitul, eu ador mersul pe jos ieri am mers 15 km recomand tuturor asta, am descarcat o aplicate pedometru si am bagat e foarte buna aplicatia, stiintific cel mai bine e sa maresti rata metabolismului adica sa faci culturism mici greutati ajuta si ele sa stii + sprinturi
alergi la maxim 30 de secunde pauza 30 de secunde timp de 4 minute ori 4 ori pe saptamana
indiferent de ce sport faci solutia e una logica deficitul caloric nu infometarea da, am inteles ca carnea tine de foame si e foarte buna mai ales facand sport tu ai nevoie de proteine, din nou repet organismul scapa de grasime de nde poate si el, de pe tot corpul nu doar de pe burtica, tu totusi ca fata daca ai burta e un semn foarte rau pentru ca grasimea la fete pe burtica se depune greu, mai usor se depune pe fund, coapse, picioare
daca ai alte intrebari te astept

http://scientia.ro/......lorie.html

http://www.scientia.ro/......inala.html