| Felep03 a întrebat:

Am 16 ani si fac sala de 4 luni. Observ o anumita crestere in toate grupele musculare, dar pieptul nu imi creste deloc.
O zi de piept decurge cam asa: Impins cu bara din orizontal: 4serii x 10-12 rep (maxim fac cu 55kg 3-4 repetari)
Impins cu bara din inclinat 4x10-12
Impins cu gantere din culcat 4x12 (prima serie fac cu gantere de 17, 5kg)
Impins cu gantere din inclinat 4*10-12
Impins la masina de piept 4x10-12
Fluturari la cabluri (nu mereu)4x10-12
Lucrez piept de 2 ori pe saptamana, impreuna cu biceps, luni si joi.
Ce as putea face sa cresc in piept? Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Sa-l antrenezi o data pe saptamana.

In sportul asta mai des NU inseamna mai bine, in general mai des = mai prost.

Muschii NU cresc cand ii antrenezi, ci in perioada de refacere.

Si ai prea multe serii si prea multe exercitii, fa asa:

- impins inclinat cu gantere (o sa vezi ca e mai greu decat cu bara), 4-5 serii
- impins orizontal cu bara, 4 serii
- flotari la paralele, 4 serii
- fluturari la cabluri, 4 serii

Atat. 16 serii e ideal pentru piept (eu prefer chiar 12 serii si am crescut o gramada la piept, am impins maxim 150 la bara).

Si evident, NUTRITIA (ca din asta cresc muschii, NU doar din exercitii): cate fripturi mananci pe zi?

2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Daca vrei tate lasate de sala pentru ca alfel un barbat o sa te vada si pe tine ca si cand tu ai fi tot barbat
apoi va trebui sa iei multi hormoni sa devii si tu femeie
si toata viata o sa te prefaci ca esti femeie cand tu vei fi barbat
si vei gandi ca un barbat pe interiorul tau
dar va trebui sa joci rolul de femeie ca si cand ai fi la teatru

| Ambițiosul a răspuns:

Ar trebui să continui in ritmul acesta., pieptul se dezvolta putin mai greu.Axeazate cel mai mult pe piept ca intr-un final a sa creasca? Ar trebui ca orice persoana sa consume creatina in primele saptamani de sala?