| Gabyy2221 a întrebat:

Buna TPU am pe fratele meu la sala as vrea sa va intreb in legatura cu proteinele luate de pe net? Sunt bune de ceva? Au efecte adverse? Ce ii recomandati fratelui meu sa ia sa creasca in masa musculara mai repede? in afara de steroizi,altceva ce nu provoaca efecte negative, sa poata creste sanatos in musculatura fara anabolizante

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de la ce firmă ia proteinele. Sunt firme ale căror proteine nu sunt chiar recomandabile (am văzut că și Redis, de exemplu). Pentru a crește în masă musculară, ai nevoie de antrenament serios și, la fel de important, de o ALIMENTAȚIE corespunzătoare. Dacă mănâncă chipsuri și cartofi prăjiți în fiecare zi n-o să crească în masă musculară prea curând. Am citit că, cantitatea de proteine (în grame) pe care trebuie să le ia un sportiv în fiecare este 2 x greutatea sa. De exemplu, dacă fratele tău are 65 de kg, tebuie să ia vreo 130 de grame de proteine zilnic. Acestea trebuie să și le procure exclusiv din mâncare, care ar trebui să fie sănătoasă, astfel că proteinele sunt menite să înlocuiască o masă dacă acesta nu are timp să o ia. Dar nu este vorba doar de proteine, ci și de carbohidrați, număr de calorii etc.
Aici ai un tabel cu majoritatea elementelor și conținutul lor caloric, proteic etc. http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

1 răspuns:
| KNz9898 a răspuns:

Poate lua si proteine dar cea mai buna sursa de vitamine proteine si alte vitamine este tot MANCAREA. O dieta corespunzatoare este cea mai buna.Proteinele sunt doar suplimente, care te ajuta dar cea mai importanta este dieta. Bafta