| 3x3cutyv a întrebat:

Am 16 ani si nu merg la sala da fac exercitii acasa:
10X-7-12(serii) flotari
5X5(serii) tractiuni
30-40(asta daca fac ultima data abdomenele)X3(serii) abdomene
Nu intentionez sa merg la sala pana la 17 ani sau 17 ani jumate deoarece am inteles ca stopeaza cresterea. Dar as dori sa stiu daca este indicat sa iau creatina si dextroza sau alte suplimente nutritive. Daca aceastea stopeaza cresterea sau au vreun efect advers.
Din cate stiu creatina monohidratata este cea mai recomandata deoarece nu retine apa.
Astept raspunsurile voastre.
p. s.:am 1.73 inaltime 55 kg

Răspuns Câştigător
| Delytzzu98 a răspuns:

Nu nu este indicat deoarece poate duce la dependenta si oricum nu fac bine stiu prea bine! Pls funda

10 răspunsuri:
| Razvan94 a răspuns:

N-are absolut nimic daca iei proteine din zer sau creatina. ai varsta potrivita pentru sala, si nu iti afecteaza cu nimic cresterea in inaltime, sunt care au si crescut in inaltime. spor la treaba.; si eu fac sala de o luna si handbal de 3 ani. continua sa faci sport. multa bafta

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Du-te la sala ca NU stopeaza cresterea in nici un caz.Creatina iti face rau la rinichi mai ales daca esti tanar.Proteina 100% din zer si fara alte prostii nu opreste cresterea in schimb celelalte suplimente iti afecteaza sanatatea.De asemenea trebuie sa mananci mult pentru ca ai nevoie de proteine si calorii si din mancare

| Adrianetc a răspuns:

Hm. 1,73, trebuie sa ai cel putin 63 kg, inteleg faci "sala" acasa dar nu trebuie sa iei creatina sau alte pastile pentru ca nu e necesar, te poti duce la sala eu am 15 si ma duc, sub 15 este ingrijorator si da stopeaza cresterea cand faci foarte mult la piept deoarece ti se-ntaresc tendoanele si nu mai cressti, daca vrei sa ai un fizic frumos si sa se uite fetele la tine du-te la sala acolo sunt multe aparate si chesti care te ajuta si un instructor bun daca nu instructor baietii ceilalti care fac sala te ajuta, funda

| ancuutssa a răspuns:

Nu prea e bine deloc sa stii, am facut 7 ani atletism de performanta, si mi-au afectat si cresterea, si tot.Am probleme cu stomacul din cauza lor, nu mai luaati suplimente nutrititive fara a consulta un medic, poate organismul tau nu face fata la ele.Si cat despre sala nu esti foarte mic, dar ar fi mai bine sa mai astepti, baietii tot cresc pana l varsta de la 18-19 ani.In plus poti sa continui cu exercitiile, si poti sa ridici greutati de 55kg,MAXIM greutatea corpului tau.S-au poti sa incepi sa practici un sport, asa, de placere si sa te mentii!,

| airam a răspuns:

La 16 ani este tocmai bine sa ieistraight facemai asteapta putin

| spintEE a răspuns:

Odata ce ajungi sa faci un exerctiu de peste 12 repetari adauga greutate (de exemplu daca poti face mai mult de 12 flotari odata adauga un ghiozdan cu ceva greu in el...) Si creatina daca iei sa bei foarte multa apa sa ajute rinichii...

| spintEE a răspuns:

Si inca ceva, Mananca foarte mult mai ales carne lapte oua ( 5-6 mese pe zi)

| DeDeMiK a răspuns:

Parerea mea este ca nu este bine sa iei madicamente sau suplimente nutritive pentru ca nu sti ce reactii pot avea mai tarziu asupra sanatatii talewinking Orice este chimic nu este bun pentru organismul omenesc.big grin.am citit si eu si stiu happy

| audirs6 a răspuns:

Nu stiu cine te-a mintit ca nu mai cresti. eu m-am apucat de sala acum un an, tin sa mentionez ca am 16 ani si nu m-a afectat cu nimic am luat si proteine si creatina si chiar m-au ajutat.

| 3x3cutyv explică:

Ancuutssa faza cu greutatile e neaparata ca eu de obicei ridic peste 70 kg