| anonim_4396 a întrebat:

Cate calorii consuma un copil care are 7 ore pe zi la scoala( stat pe scaun 6 ) dar face cele 30 de minute minime de sport pe zi + antrenamente pentru musculatura de 20 de minute? Pentru ati dezvolta masa musculara trebuie sa consumi mai multe kcal decat primesti sau sa primesti mai mult decat consumi?

2 răspunsuri:
| BiiBiia a răspuns:

Pai cam 149 de kcal pentru ca am oaplicatie unde pun sportulppe care l-ai practicat si durata decicam 149 kal

| RuxandraV a răspuns:

Depinde de vârsta copilului. Iar pentru a-ţi dezvolta musculatura sunt sigură că trebuie să consumi mai multe calorii de câte are nevoie corpul tău, aşa încât va începe să ardă din grăsimile stocate deja în corp. Totuşi, doar pentru a te menţine în viaţă trebuie să consumi în jur de 1300 - 1500 kcal pe zi. Deci dacă mănânci de 1700 kcal, dar arzi 2000 kcal, atunci slăbeşti. Dar nu cred că este posibil să arzi atâtea calorii în doar 20 - 30 de minute de sport pe zi.