| Dantewashere a întrebat:

Cate runde si cat dureaza un merci de box?

Răspuns Câştigător
| dragoshudita a răspuns:

Un meci de box include intervale de 1-3 minute, numite runde. Intre reprize, la toate categoriile, se acorda o pauza de un minut. Victoria se obtine atunci cand unul dintre jucatori nu se mai poate ridica de la pamant inainte ca arbitrul sa numere 10 secunde sau atunci cand unul dintre sportivi este grav ranit si nu mai poate continua meciul. Daca repriza nu este intrerupta pe parcursul unui numar prestabilit de runde, arbitrul sau juriul decide castigatorul. La seniorii amatori, un meci dureaza 4 reprize a 2 minute, iar la profesionisti, pana la 15 reprize a 3 minute. In timpul meciului, este interzis sa lovesti sub centura sau sa schitezi aceasta lovitura, sa lovesti adversarul cazut sau care se ridica de la pamant, sa lovesti cu capul, piciorul, umarul sau genunchiul, sa te sprijini de coarda ringului, sa vorbesti in timpul meciului sau sa continui sa lovesti adversarul dupa comanda de oprire data de arbitru.