| Username9080 a întrebat:

Ce beneficii are basketul? Si daca ar fi sa aleg intre inot si basket care sport e mai bun?

Răspuns Câştigător
| Deriol a răspuns:

Eu sincer as alege inotul, chiar daca de la ambele te dezvolti tot inotul este mai eficient si mai sanatos.
Baschetul te ajuta sa-ti mentii conditia fizica si sa cresti in inaltime.
Inotul pe langa cresterea in inaltime si mentinerea conditie fizice mai are si alte beneficii:
-iti antreneaza aproximativ toate grupele musculare daca variezi stilurile.
-iti intareste sistemul cardio-vascular(asta ar putea fi si la baschet dar nu la fel de mult ca la inot)
-iti creste capacitatea pulmonara mai bine decat o face oricare alt sport
-iti creste capacitatea de efort, valabil insa si la baschet.
-este un excelent eliminator de stres, deoarece este si un sport individual
-arzi mai multe calorii decat cand alergi
-te ajuta si la obtinerea fortei musculare, nu la fel ca la sala dar te ajuta
-spre deosebire de exercitiile fizice facute in afara bazinului, inotul nu-ti solicita articulatiile la fel de mult, deci daca ai probleme cu ele la inot nu vei pati nimic.
In concluzie, in opinia mea, inotul este mai eficient si are mai multe beneficii.
Bafta!

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Eu as zice sa alegi inotul, chiar daca nu e asa de bine cotat, e un sport frumos.Alege inotul.Succes orice vei face! big grin

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

De la ambele sporturi te dezvolti. Atat basketul, cat si inotul te ajuta sa te inalti. Primul mai mult decat cel din urma. De la inot te latesti in spate.

| Bogdanel97 a răspuns:

De la ambele sporturi iti dezvolti corpul, da inotul te dezvolta cel mai bine.Prin inot iti dezvolti toti muschi, si inveti cum sa respiri mai bine. Daca ar fi dupa mine as alege inotul, dar nu eu sunt in situatia ta, deci ramane la alegerea ta. Bafta.

| qwqwwwq a răspuns:

La basket te inalti iar la inot te dezvolti si iti intaresti musculatura. eu iti recomand cu caldura inotul deoarece si eu il practic si imi place! happy

| Caracter3 a răspuns:

Inotul

| Alexaandreea a răspuns:

Eu cred ca ambele sporturi au numai beneficii asupra organismului, trebuie doar sa te hotarasti ce alegi, sau mai bine spus ce iti place mai mult!

| JIGHIRUS a răspuns:

Amandoua sporturile sunt frumoase, amandoua te dezvolta! e alegerea ta care sa il practici! NU UITA! ambitia ta, te poate duce departe! indiferent de sport!