| anonim_4396 a întrebat:

Ce este un campionat/cantonament?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Campionat nu este acelasi lucru cu cantonament. Cand spui ca intri in cantonament, inseamna ca intri intr-o perioada de pregatire. Cum mergeam eu pe vremea cand jucam handbal in cantonament la munte sau la bulgari, asa merg si altii la mare sau mai stiu eu unde. Scopul era acela de a ne pregati pentru un concurs sau o competitie. Campionat = competitie. Acesta poate fi national, judetean, international, etc. Poate dura un week-end, o saptamana, o luna sau un an. Depinde de format.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Adică mergi alături de echipa cu care te antrenezi într-un loc unde se ține respectivul concurs.

| K0sti a răspuns:

Concurs/pregatire pentru concurs...greu!

| Fcp_VaLy_1998 a răspuns:

Campionatul este o competitie iar cantonamentul este o "excursie" singur sau cu echipa cu scopul de a te antrena