| osimplafataaaa a întrebat:

Ce înseamna corner la fotbal?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Lovitura de colț, uzual numită și corner (colț, traducere din limba engleză) se acordă atunci când mingea iese de pe suprafața de joc, după linia porții, fiind atinsă de un membru al echipei aflată în apărare. Aceasta se execută din colțul terenului de joc, din partea în care mingea a părăsit terenul. "
Sursa: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Lovitur%C4%83_de_col%C8%9B_(fotbal)

Dacă un membru al echipei tale a scos mingea afară în dreptul liniei porții (toată acea parte de teren), se va efectua corner, chiar în dreptul porții tale (într-unul din cele două colțuri -depinde în ce parte a ajuns mingea). Și corner-ul va fi efectuat de către echipa adversă.
Dacă mingea ar fi fost scoasă afară -în dreptul porții tale- de către un membru al echipei adverse, atunci nu mai exista corner.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoaterea mingei in spatele liniei porții.