| Andreea930 a întrebat:

Ce sport aș putea face pentru creșterea în înălțime acasă? Am 17 ani și nu sunt chiar atât de dezvoltată nu știu nici ce înălțime am dar cred că am cam un 1.50 1.53. Sau vitaminele ajută la creștere? Ce-mi recomandați?

Răspuns Câştigător
| Țoglă a răspuns:

Nu băga prostii în tine.
Fă sport. Handbal.
Handbalul se practică mult în Ardeal și Banat, în restul țării se practică adesea baschetul în școli.

8 răspunsuri:
| Andreea930 explică (pentru Țoglă):

Mersi! Handbalul îl pot face și acasă? Nu aș putea să mă duc în Ardeal sau Banat, noi la liceu nu avem sală de sport. Mai fac și acasă sport! Dar până la ce vărstă cresc? 18?

| RAY a răspuns:

Inaltimea este determinata genetic in proportie de 60%-80%,in fapt studile demonstreaza ca proteinele fac diferenta, studile au fost efectuate in africa, copii care nu aveau destule proteine in alimentatie erau mai mici ca cei care aveau, savanti au spus ca este foarte important in primi 3 ani apoi mai mult depinde de genetica, tot ei au spus ca somnul conteaza, dar sportul nu inalta, sa fim seriosi la cat sport fac africani ar trebui toti sa fie de 2 m si nu e asa, in fapt popoarele cu o dieta bogata in proteine sunt mai inalti, dar asta nu inseamna sa nu facem sport, din contra sportul e viata, tu fiind fata posibilitatea sa cresti e mica

| Țoglă a răspuns (pentru Andreea930):

Până la 21 de ani oasele cresc. După aia poți crește doar în masă musculară.
Eu sunt din Banat și am făcut la școală Handbal pe profil sport timp de 2 ani. Am crescut mult în masă și înalțime.

Te poți juca acasă sau pe islaz dintr-o poartă inventată cu plasă de sârmă. Trebuie să aveți porți în aer liber la școală.

Este jocul numit "4" pentru 2 persoane în care tu stai la 4 metri față de linia porții pe mijloc.

| Andreea930 explică (pentru Țoglă):

Eu mă mai joc acasă footbal cu mingea o arunc pe casă ridicându-mă din picioare să o prind

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sportul nu ajută.
Vitaminele nu ajută.
Să faci autosugestie cu formula.
Mă observ, mă accept.

| Andreea930 explică (pentru sadrian46):

Ce să fac? Nu înțeleg

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Andreea930):

Nu vreau să te amăgesc dar nici să nu te dezamăgesc.
Hai să disucutăm despre dorința dtale de a mai crește, față de care eu sunt sceptic.
Hormonul de creștere este o proteină formată din 190 de aminoacizi, de celule somatotrofe din partea anterioară a glandei pituitare.El controlează creșterea și metabolismul.
Când ești copil, el este secretat din abundență, ceea ce te face să crești. Apoi producția lui scade, ceea ce este cazul dumitale acum.
Poți să ameliorezi într-o oarecare măsură producția, în speranța cp vei crește.
Astfel, reducerea grăsimii corporale, postul intermitent ( o zi post complet, doar apă, a doua zi mănânci, arginină ca supliment alimentar, reducerea consumului de zahăr, mese ușoare seara,
suplimente alimentare GABA și beta-alanină, exercițiu fizic de intensitate mare ( sprinturi, gimnastică executată cu viteză) ajută.
Dar toate acestea până la un punct. S-ar putea să te ajute să crești câțiva cm.
Ceea ce recomadam eu este să accepți starea de acum ca starea dtale normală naturală, fără ambiția de a realiza ceea ce nu se poate pentru corpul tău.
Autosugestie înseamnă să găsești o formulă potrivită de a realiza aceasta.
Eu recomand ceea ce știu că a dat rezultate în cazuri similare.
Să spui de 25 de ori dimineața, la prânz și seara.
Mă observ. mă accept.
Asta. să zicem câteva luni, până disconfortul produs de năzuința dtale de a fi înaltă, când asta nu se poate, scade la o valoare rezonabilă și apoi încă o dată pe atât, încă atătea luni.
Efectul va fi că vei elimina o sursă internă de stres, creierul va funcționa mai bine și hormonul de creștere va fi secretat mai ușor.
Vei crește astfel puțin mai mult, fără să faci efort special pentru asta.

| MiculaSergiu a răspuns:

Nu lua vitamine. Apuca te de basket